Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Ish-mbreti spanjoll paguan 4.4 milionë euro, pas skandaleve

Ish-mbreti i Spanjës, Juan Carlos, i cili e braktisi shtetin në muajin gusht për shkak të një serie të skandaleve, ka arritur marrëveshje për kthimin e 4 milionë eurove në formë të taksave.

Kjo është pagesa e dytë që ish-monarku obligohet ta paguajë në muajt e fundit. Kthimi vullnetar i taksave me vlerë prej 4.4 milionë eurove përfshin interesin dhe gjobat e tjera.

Këto janë të bazuara në obligimet fiskale të lidhura e udhëtimet dhe shpenzimet e tjera që realizoheshin nga një fondacion.

Në muajin dhjetor, ai pagoi më shumë se 678 mijë euro interes dhe gjoba të tjera, për shkak të një kredit-karte të jashtëligjshme, me të cilën synonte t’u shmangej hetimeve dhe të kthehej në Spanjë.

I biri i tij, Mbreti Filipe, është vënë pas kësaj në krye të shtetit.

Mbretërit spanjollë kanë imunitet gjatë pushtetit, por abdikimi i Juan Carlosit nga posti në vitin 2014, për t’ia liruar karrigen të birit, mund t’i hapë rrugë nisjes së një procesi gjyqësor ndaj tij.

Postime të ngjashme

OBSH: Fundi është ende larg! Pandemia, megjithatë, po mbahet nën kontroll

S.B.

Pezullohet vaksina Johnson&Johnson/ Të vaksinuarit pësuan mpiksje të gjakut në SHBA

S.B.

Afganistan, 5 ushtarë të vdekur nga sulmi i talebanëve

S.B.

Suedia ka numrin më të madh të rasteve me Covid-19 për person në Europë

S.B.

Stoltenberg: Rusia të ndalojë menjëherë lëvizjet e trupave drejt Ukrainës

S.B.

Biden: Strategji për sektorin e gjysëm-përçuesve në kuadër të modernizimit

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...