Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Ish-ministri zbulon prapaskenat e koalicionit ndërmjet LVV-së dhe LDK-së

Ish-ministri i Infrastrukturës, Lumir Abdixhiku, njëherësh edhe një nga zërat më të përfolur për kandidat për Komunën e Prishtinës, ka folur lidhur me kohën e negociatave pas zgjedhjeve të 6 tetorit të 2019-ës për koalicion mes LDK-së dhe VV-së. Abdixhiku, i ftuar në emisionin ‘Pressing’, ka thënë se ndër çështjet të cilat janë diskutuar në fazën e negociatave për koalicion kishte qenë edhe dakordimi që të mos e sulmojnë njëri-tjetrin.

Ai tutje tregon edhe arsyet që çuan deri tek koalicioni LVV-LDK.

“Ishin bërë dy vjet opozitarizëm i përbashkët, kishte takime të mëdha mes liderëve politik në atë kohë. Njerëzit në rrugë na uronin pas publikimit të zgjedhjeve të 6 tetorit, ani pse ne kishim humbur. Në këtë situate, kam përshtypjen që problematika lindi të nisë përgjatë procesit të negociatave që zgjati shumë. Unë besoj se është lënduar relacioni përgjatë negociatave”, ka thënë ai.

Postime të ngjashme

Lista Serbe akuzon Trajkoviq: Po mbron vetëm interesat e Kurtit dhe njerëzve rreth tij

T E

Burri i Albulena Haxhiut i jep “goditjen” e fundit Fatmir Limajt: Mëso nga theqafja që ta dhanë…

T E

Vizita e Lajçak, javën e ardhshme në Ballkan për bisedimet Kosovë-Serbi

T E

Sekuestrohen dy armë zjarri në Prishtinë

T E

Gjeloshaj: Në Tuz mbretëron një ditë e qetë – të gjithë që dje ishin arrestuar, janë liruar

T E

Kurti në takim me ambasadorin britanik: Qeveria e re do të konsolidohet shpejt

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...