Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Ish-pjesëtari i UÇK-së rikthen flamurin kombëtar në kullën e vrojtimit në Koshare

Mediat serbe dje publikuan pamje të një prifti serb i cili kishte hequr flamurin kombëtar nga kulla e vrojtimit në Koshare.

“Kur arrita lart, shikova drejt në flamurin, atë shqiptar, i cili valëvitej nga kulla e vrojtimit që nga viti 1999, pas tërheqjes së ushtrisë sonë. Disa emocione më pushtuan dhe u afrova dhe e hoqa atë”, citohet të ketë thënë prifti serb.

Por pas kësaj, një ish-pjesëtar i UÇK-së, komandanti i Kobrave të Koshares, Demë Maloku ka shkuar dhe e ka rivendosur flamurin kombëtar në vendin ku ka qenë.

Në një video të publikuar në rrjetet sociale, shihet vendosja e flamurit në kullën e vrojtimit në Koshare.

Maloku në një prononcim për Telegrafin ka thënë se kobrat do të mbeten gjithmonë gardianët dhe garantuesit e heqjes së kufirit.

“Kobrat  do të mbeten gjithmonë Gardianët dhe garantuesit e heqjes së kufirit duke i siguruar të gjithë shqiptarët pa dallim vendbanimeve te tyre se pavarësisht vendimeve politike kurrë mes shqiptarëve nuk do të ketë kufi”, ka thënë Maloku.

Për këtë rast dje reaguan edhe OVL e UÇK-së. Ushtruesi i detyrës së kryetarit të Organizatave të Veteranëve të Luftës së UÇK-së, Faton Klinaku, në një prononcim për Telegrafin, dje ka fajësuar institucionet e vendit për këtë rast. Ai ka thënë se institucionet nuk po kujdesen për këto monumente.

E nga Policia e Kosovës, dje deklaruan se e patrulla e policisë e cila e ka vizituar këtë kullë, dhe ka konfirmuar se flamuri kombëtar është aty.

Postime të ngjashme

Fitoi betejën me komunizmin, por jo atë me kancerin/ Shuhet para kohe Agustin Miraka

T E

Buxhovi: LDK’në nuk e ka themeluar Ibrahim Rugova

T E

Mësohet nëse do të vendosen nesër masa të reja anti-Covid në Kosovë

T E

Ndëroi jetë Murat Jashari, vëllai i Komandant Kumanovës

T E

Hapen zyrat ndërlidhëse për bashkëpunim Kosovë-Israel

T E

Rritet numri i të infektuarve, 568 raste pozitive dhe katër të vdekur nga coronavirusi për 24 orë

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...