Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni Rekomanduar

Ish presidenti bullgar Plevneliev: Nuk do e bllokojmë Maqedoninë e Veriut

Sofje, 12 shtator – Ish-presidenti i Bullgarisë, Rosen Plevneliev konsideron se Bullgaria nuk do ta bllokojë konferencën e parë ndër-qeveritare mes Maqedonisë së Veriut dhe BE-së.

Reagimi vjen menjëherë pasi që zëvendëskryeministri dhe ministri i Mbrojtjes, Krasimir Karakaçnov deklaroi se nëse nuk zgjidhen çështjet historike me Maqedoninë atëherë Bullgaria do të bllokojë konferencën ndër-qeveritare.

“Unë mendoj se kjo nuk do të ndodh. Bullgaria gjithmonë ka mbështetur RVM-në dhe prosperitetin e saj demokratik dhe evropian. Agjenda e Sofjes, kur Bullgaria ishte kryesuese me BE-në, hapi rrugën e vendeve të Ballkanit Perëndimor drejt BE-së. Bullgaria e para e pranoi Maqedoninë. Ne jemi popull vëllazëror”, tha Plevneliev.

Sipas tij, çështja me mospajtimet rreth figurs së Goce Dellçevit duhet të zgjidhet.

Postime të ngjashme

Interpelancat në Kuvend, “ping – pong” i qeverisë me opozitën

R Zh

Vazhdon mbledhja e Komisionit për çështje historike, debati mbi figurën e Goce Dellçevit

B L

Gjendja me Kovid-19 po qetësohet, kërkohet vigjilencë në periudhën që vijon

B L

Rrugët në disa vende të lagështa, intensiteti i komunikacionit mesatar

B L

Nuhiu takon Isenin / Gjuha shqipe edhe do të shkruhet edhe do të mbrohet gjithandej

R Zh

Komuna e Çairit shënon ditën e planetit Tokë

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...