Ish-roja i kampit nazist del para gjykatës

Një ish-roje i një kampi të përqëndrimit nazist ka dalë para një gjykate gjermane nën akuzat për ndihmën në vrasjen e 3.518 të burgosurve të luftës.

 

Gjyqi po mbahet shtatëdhjetë e gjashtë vjet pas përfundimit të Luftës së Dytë Botërore. Josef S, 100 vjeç, akuzohet për vrasjet në një kamp afër Berlinit.

Aktakuza e ngarkon atë për bashkëpunim në të shtënat ndaj të burgosurve sovjetikë të luftës dhe vrasjen e të tjerëve me gaz Zyklon B. Ai është i pandehuri më i vjetër që është gjykuar deri më tani.

Dhjetë vjet më parë, dënimi i ish -rojes, John Demjanjuk, krijoi një precedent që u mundësonte prokurorëve të akuzonin njerëzit për ndihmë dhe përkrahje të krimeve naziste në Luftën e Dytë Botërore.

I pandehuri mbërriti në sallën e gjykatës në një karrige me rrota dhe mbante një çantë. Josef S ka jetuar në zonën e Brandenburgut për vite me radhë. Raportohet se ai ka punuar si zejtar dhe nuk ka folur publikisht për gjyqin. Avokati i tij, Stefan Waterkamp, i tha gjykatës se i pandehuri nuk do të komentonte para gjykatës akuzat kundër tij.

Related posts

Izraeli nis me dozën e tretë të vaksinës

D V

Thunberg tallet me liderët botërorë: Premtime boshe, vetëm blla-blla

D V

Një haker ukrainas ekstradohet në SHBA

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More