Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Ish-shefi i ushtrisë zvicerane mbështet shërbimin e detyrueshëm për gratë zvicerane

Aktualisht, të gjithë burrat zviceranë me trup të aftë duhet të shërbejnë në ushtrinë e Zvicrës ose të kalojnë kohë duke bërë shërbimin civil. Detyrimi fillon në moshën 18 vjeç.

Sidoqoftë, detyrimi vlen vetëm për burrat. Gratë mund të shërbejnë, por nuk u kërkohet. Një iniciativë (servicecitoyen.ch), e cila është planifikuar për vitin 2021, synon të zëvendësojë sistemin ekzistues me një formë më të gjerë shërbimi, që përfshin shërbimin ushtarak dhe civil, por që është e detyrueshme për të rinjtë dhe të rejat zviceranë.

Në një intervistë në RTS këtë javë, ish-shefi i ushtrisë zvicerane, Philippe Rebord tha se ai mbështet nismën. Ai mendon se një sistem i tillë do të rriste ushtrinë. Në vend të 35,000 rekrutëve aktualë do të kishte 70,000, tha ai. Ashtu si Norvegjia, Zvicra së shpejti do të kishte 20% të grave që zgjedhin shërbimin ushtarak. Gratë kanë shumë për të ofruar ushtrinë siç i bëjnë shërbimit civil, tha kreu i ushtrisë në pension.

Noémie Roten, një nga drejtueset e iniciativës servicecitoyen.ch i cila zgjodhi shërbimin në ushtri, thotë se sistemi i propozuar do të lejonte çdo qytetar t’i shërbente kombit të tij në një mënyrë që ata ndjehen më mirë me talentet dhe aspiratat e tyre.

E pyetur pse zgjodhi të shërbente në ushtrinë zvicerane, Roten shpjegoi se ishte një aspekt i rëndësishëm i barazisë gjinore për të. Për më tepër, ajo shprehu dëshirën për të qenë pjesë e përvojës së lidhjes me shoqërinë më të gjerë dhe për të qenë pjesë e bisedës politike rreth temës.

Përveç përvojës në ushtri dhe punës si gjyqtare e pavarur ushtarak, Roten ka një diplomë ekonomie nga Universiteti i St. Gallen dhe një diplomë master në Filozofi dhe Politikë Publike nga “London School of Economics and Science Science (LSE)”. Ajo aktualisht punon si gazetare në Heidi.news.

Postime të ngjashme

Çfarë pritet pas tërmeteve që tronditën Greqinë, paralajmërimi i sizmiologut!

S.B.

Sanksionet nga SHBA, Moska paralajmëron: Do t’i befasojmë së shpejti

S.B.

Pamje: Blindohet Bagdadi, Papa Françesku pritet me nderime të larta në Irak

S.B.

Ekspertët e OBSH pritet “të copëtojnë” raportin e përkohshëm në Wuhan

S.B.

Universiteti turk: Vaksina Sinovac e Kinës 83.5% efektive

Z H

CMG-ja: Çfarë po pret bota nga “Dy Sesionet” e Kinës?

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...