Agjencia Zhurnal.mk
Sport

Ish-ylli i Interit, Maicon kthehet në Itali

Nuk është vetëm një konsideratë e tifozëve të Interit, të cilët e kanë pasur Maicon para syve të tyre për vite me radhë, përfshirë atë të tripletës. Objektivisht, Maicon ishte një nga mbrojtësit më të mirë të brezit të tij. Para se të mbushte 30 vjeç, ai fitoi gjithçka me fanellat e klubeve. Tani, pothuajse 40 vjeç, mund ta fillojë përsëri nga Italia.

Dhe jo nga Seria A, ku luajti për zikaltrit midis viteve 2006 dhe 2012, më pas u kthye në kampionatin italian me fanellën e Romës midis viteve 2013 dhe 2016, pas parantezës te Manchester City. Maicon, në fakt, mund të zbarkojë në Serie D, pikërisht në Sona.

Një qytet i vogël me rreth 18.000 banorë në provincën e Verona, Sona ka ekipin e vet në Grupin B të Serie D, aktualisht në zonën e rënies.

Claudio Ferrarese, me të kaluar te Cagliari, Torino, Napoli dhe Verona, tani është drejtori sportiv i saj dhe po merret seriozisht me ardhjen e Maicon.

I intervistuar nga “Padovasport.tv”, Ferrarese pranoi se “martesa” me Maicon është me të vërtetë e mundur: “Pothuajse më bën të buzëqesh, është gjithçka e vërtetë, është një ide e lindur një muaj e gjysmë më parë. Ai ende po luan dhe pavarësisht moshës është në formë perfekte. Ideja lindi përmes një bashkëpunëtori, i cili punon shumë me djemtë brazilianë. Ai do të luante me ne për disa muaj, nga dhjetori deri në fund të sezonit”.

Ideja është të bindet Maicon, aktualisht në Villa Nova, klubi i ligës braziliane që trajnohet nga ish-shoku i skuadrës zikaltër, Amantino Mancini. Falë biznesit të mbrojtësit në Milano, duket më e lehtë që mbrojtësi të jetojë përsëri në Itali për disa muaj: “Do të ishte një ëndërr për ne, një hap i madh në shikueshmëri, por nuk e besoj derisa ta shoh këtu”.

Postime të ngjashme

Angli 0-0 Skoci, notat e lojtarëve: James dhe Mount më të mirët

Dafina Vidishiqi

Mbyllet pa gola ndeshja mes Anglisë dhe Skocisë

Dafina Vidishiqi

Morata: Nuk është asgjë nëse tifozët më vërshëllejnë, jam më i motivuar se kurrë për Poloninë

Dafina Vidishiqi

Zyrtare: Simonovski nënshkruan me Dritën

Dafina Vidishiqi

Prishtina akomodohet në Tiranë para ndeshjeve të raundit preliminar në LK

Dafina Vidishiqi

Pa gola pas 45 minutave të para në derbin britanik

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...