Agjencia Zhurnal.mk
Sport

Ish ylli i NBA-së konvertohet në Islam

Ish-ylli i NBA-së Stephen Jackson me anë të rrjeteve sociale ka njoftuar se është konvertuar në musliman, duke iu falenderuar reperit amerikan Tone Trump për mbështetjen e dhënë.

Jackson u shpreh se vdekja e shokut të tij të ngushtë George Floyd gjithashtu ka ndikuar që ai ta pranojë Islamin. Ai gjithashtu ka shpërndarë një video personale duke thënë shehadetin.

Ndrysher Jackson u tërhoq nga basketbollisti profesionist në 2015-të, pas një karriere të pasuar 14 vjeçare.

Ai ka qenë pjesë e shumë skuadrave në NBA, teksa suksesin më të madhe e arriti me San Antonion në vitin 2003 kur u shpall kampion.

Jackson nuk është lojtari i parë i NBA-së që konvertohet në Islam. Legjenda Kareem Abdul-Jabbar u konvertua në 1968 para se të hynte në NBA. /SHENJA/

Postime të ngjashme

Zyrtare: Benfica fiton garën me Romën dhe Milanin, prezantohet sulmuesi Yaremchuk

D V

Atletja shqiptare, Luiza Gega kualifikohet në finale të “Tokio 2020”

D V

Tammy Abraham drejt largimit, garë e madhe për sulmuesin anglez

D V

Vedat Muriqi shuan spekulimet rreth të ardhmes së tij: Do të qëndroj te Lazio

D V

Chelsea i pakënaqur me çmimin e kërkuar nga Sevilla për Kounden

D V

Toni Kuka na thotë mirëmëngjesi nga Tokio, tregon se po i sjellin dy medaljet e arta në atdhe

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...