Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

“Isha para një kolapsi total”, dy mjekët e Kosovës rrëfejnë përvojën e tyre me Koronavirusin

Koronavirusi, shpesh thuhet, është me shumë të panjohura. Pothuajse secili i infektuar e ka rrëfimin e vet. Dy mjekë tregojnë përballjen e tyre me këtë virus.

Duke qenë çdo ditë në kontakt me pacientët me Covid-19 nuk shpëtuan pa u infektuar me këtë virus të rrezikshëm as ata që janë në vijën e parë të frontit, mjekët.

Pulmologu Shyri Hyseni rrëfen përvojën e tij me koronavirus dhe problemet që ia shkaktoi në organizëm.

“Kisha telashe nga trakti urinar. Kisha telashe që filloi një pamjaftueshmëri akute e veshkave me telashe nga trakti gastrointestinal, nga lukthi, nga zorrët dhe me një rritje enorme të sheqerit të cilin nuk mundeshim me stabilizu edhe me marrjen e insulinës gati çdo orë”, thotë ai për RTV21.

Me Covid-19 u infektua edhe epidemiologu Sylejman Topalli. Thotë se gjendjen e rënduar që ia shkaktoi ky virus nuk do të ia dëshironte askujt.

“Pothuajse isha para një kolapsi total”, thotë ai.

“Humbja e shijes, humbja e aromës…mund të them se ka qenë shumë e rëndë dhe nuk do të ia dëshiroja as armikut një gjendje të tillë”, theksoi ai.

Ata u bëjnë thirrje qytetarëve që të mbajnë maskën dhe distancën fizike në mënyrë që të mbrohen nga virusi i rrezikshëm.

Postime të ngjashme

Kurti thërret mbledhje të qeverisë për në orën 13:00

D V

Arrijnë në Morinë trupat e pajetë të dhjetë viktimave të aksidentit tragjik në Koraci

D V

Fabrizi: Dialogu me Kosovën, kyç për pranimin e Serbisë në BE

D V

Shoferi i autobusit të aksidentuar me mërgimtarët kosovarë, dërgohet në burgun e Pozhegës

D V

SHSKUK, COVID-19: 82 pacientë në trajtim

D V

Kuvendi nis seancën me një minutë heshtje në nderim të viktimave të aksidentit tragjik në Kroaci

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...