Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Ishte rrokaqielli më i gjatë dhe më luksoz i banimit në botë, por tani pronarët e tij në New York po jetojnë një makth

Ndërtesa imponuese e projektuar nga arkitekti uruguajan Rafael Viñoly u shndërrua në ferr për pronarët e saj milionerë: probleme në ashensorë, përmbytje dhe kërcitje të tmerrshme në strukturë.

Kulla e gjatë 426 metra në 432 Park Avenue, e cila u bë ndërtesa më e lartë e banimit në botë në vitin 2015, ishte maja e bumit luksoz të ndërtesave luksoze gjysmë dekade më parë, e drejtuar kryesisht nga blerësit e huaj që kërkonin diskrecion dhe përfitime të mëdha. Gjashtë vjet më vonë, banorët e kullës ekskluzive tani janë në kundërshtim me zhvilluesit – dhe njëri-tjetrin – duke bërë që të qartë të mos garantojnë një jetë pa probleme.

Rrokaqielli, i cili shquhet me kornizën e tij të hollë në lëmshin e ndërtesave në ishullin Manhattan, kushtoi 3.1 miliardë dollarë për t’u ndërtuar. Ndër banorët e saj më të njohur janë manjati saudit Fawaz Alhokair, i cili bleu një apartament nën çati në katin e 96 për 88 milionë dollarë dhe Jennifer Lopez dhe Alex Rodriguez, të cilët blenë një apartament në vitin 2018 dhe e vendosën atë në shitje një vit më vonë.

Tani, pronarët e rrokaqiellit imponues të projektuar nga Rafael Viñoly kanë treguar se si premtimet e luksit, pamjeve të mrekullueshme dhe komoditeteve faronike dolën të ishin një fiasko.

Përmbytje, çarje në mure, pajisje hidraulike të gabuara dhe kërcitje të tmerrshme që burojnë nga muret … një panoramë shumë e ndryshme nga sa ishte premtuar.

Sipas një raporti të New York Times, ankesat kanë qenë duke u rritur ndërsa problemet e inxhinierisë goditën rrokaqiellin e ngushtë.

Më 31 tetor 2019, një banor ishte bllokuar në një ashensor të kullës 96-katëshe për gati një orë e gjysmë gjatë erërave të forta.

Pronarët e shtëpive gjithashtu u ankuan për zhurma në shtëpitë e tyre, ndoshta për shkak të lëvizjes së ndarjeve metalike ose fishkëllimës së ajrit nëpër boshtet e ashensorit. Dhe në katet e sipërme, përmbytjet “janë katastrofike”.

Projektuar nga arkitekti uruguajan me bazë në New York Rafael Viñoly për zhvilluesit Macklowe Properties dhe CIM Group, 432 Park Avenue u përfundua në fund të vitit 2015. Menaxheri i faqes së projektit ishte gjiganti ndërkombëtar Lendlease.

Në vitin 2016, blerësi i 84B – raportoi një “përmbytje katastrofike” që përfundoi duke dëmtuar edhe katet 83 dhe 86. I zhgënjyer dhe i indinjuar, ai vendosi ta heqë qafe atë. Gjysmë-banesa u shit më në fund në 2017 për 44.6 milionë dollarë.

Roman Abramovich, sipërmarrës në pension të naftës dhe gazit, bleu një apartament 325 metra katrorë atje për gati 17 milionë dollarë në vitin 2016. Prona luksoze kishte për qëllim të ishte “shtëpia e tyre e dytë”, më afër fëmijëve të tyre. Të rriturit që kanë jetuar në qytet prej vitesh. Por kur erdhi dita e zhvendosjes, as ndërtesa dhe as banesa nuk kishin mbaruar. “Ata më futën në një ashensor mallrash të rrethuar me pllaka çeliku dhe kompensatë, me një punëtor”, tha ajo gruaja e Abramovich e irrituar. “Kështu u ngjita në apartamentin tim luksoz”, pëshpëriti ajo.

Problemet u përkeqësuan me përdorimin dhe përfshinë “përmbytje të shumta”. Në një rast, uji hyri në apartamentin e Abramovich nga disa kate sipër, duke shkaktuar dëme me vlerë rreth 500,000 dollarë.

Ai thotë se makthi nuk mbaron me hidraulikët dhe punëtorët që punojnë në shtëpinë e tij, por se ka ditë kur ai ndjen një “lëkundje të tmerrshme në erë”. Ndërtesa, mbi 300 metra e lartë, mund të lëkundet disa centimetra në ditë me erëra normale .

Në ditë me erëra 80 kilometra në orë, një kullë e këtij lloji mund të lëvizë afërsisht 15 centimetra. Në një rast të rrallë të shpërthimeve të erërave prej 170 kilometrash në orë, kjo strukturë mund të lëvizë deri në 60 centimetra, njoftoi New York Times.

Për krahasim, ndërtesa ikonike e Empire State e Nju Jorkut, në një lartësi prej 381 metrash, supozohet të lëvizë rreth një inç në erëra të shpejta. Në një shembull tjetër, Willis Tower e Çikagos, në një lartësi prej 442 metra, ka një ritëm mesatar prej 7 centimetra nga “qendra e saj e vërtetë”.

Lëkundja e erës është veçanërisht e theksuar në ndërtesat super të larta që janë gjithashtu shumë të hollë. Në rastin e 432 Park Avenue, raporti lartësi-gjerësi raportohet se është 15: 1.

Por megjithëse ndërtuesit dhe zhvilluesit nuk marrin përsipër gabime, vetë Viñoly kërkoi falje në vitin 2016. Ai foli për “gafa” në dizajnin e brendshëm të kullës por nuk donte të komentonte më tej.

Postime të ngjashme

Prindër, ndëshkoni veprimin dhe jo fëmijën!

D V

Zgjidhni një imazh dhe zbuloni mesazhin emocionues që ka për ju

D V

Jo 1 por 4 libra; Harry do të publikojë të dytin vetëm pasi mbretëresha të vdesë, për këtë arsye

D V

Zgjidhni një rreth dhe zbuloni se sa optimist jeni

D V

Testi që ju tregon çfarë objektivash ju udhëheqin në jetë

D V

Pas fotos së ëmbël të ditëlindjes së George fshihet pikëllimi i Kate Middleton

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...