Bota

ISIS-i i bën atentat guvernatorit nigerian me gomar

ISIS ka përdorur një gomar të lidhur me eksploziv për t’i zënë pritë një karvani të guvernatorit nigerian.

Kafsha u bë copë-copë kur rojet qëlluan bombat e vendosura mbi të, para se të arrinte guvernatori Babagana Zulum, i cili u kthye në kryeqytetin e shtetit Borno, Maiduguri, transmeton Panorama raportimet.

Ndërsa eksplozivi shpërtheu, militantët u shfaqën nga mbulesa dhe hapën zjarr mbi autokolonë.

Për fat të mirë askush në kolonë nuk u plagos në përpjekjen për jetën e guvernatorit, i dyti në po kaq ditë në verilindje të vendit të shkatërruar nga lufta.

Zulum po kthehej nga qyteti Baga, 120 milje nga kryeqyteti, ku po shoqëronte qindra banorë, të cilët u larguan nga shtëpitë e tyre në 2014 për shkak të sulmeve xhihadiste, shkruan “Daily Mail.

Të premten, kur guvernatori ishte në rrugën për në qytet, një pritë e egër u hodh në karvanin e tij që la 30 të vdekur.

Postime të ngjashme

Irani ka gjasa të mos nxitojë me kundërpërgjgjen pas vrasjes së shkencëtarit bërthamor

T E

Çfarë ndodh në zgjedhjet presidenciale amerikane nëse njëri nga kandidatët vdes?

admin

Shefi i politikave të Pentagonit jep dorëheqjen pas shkarkimit të sekretarit Esper

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...