Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Islanda përgatitet për një shpërthim të mundshëm pranë Reikjavikut

Autoritetet Islandeze po përgatiten për një shpërthim të vogël të mundshëm të vullkanit, rreth 30 kilometra nga Reikjavikut, të mërkurën, por nuk kanë frikë nga pasoja serioze.

Deri te dridhjet tipike për lëvizjen e llavës, ndodhi të mërkurën pasdite në zonën e malit Keilir, në Rekjanes, i cili u godit nga një tërmet prej 5.7 ballë sipas Rihterit javën e kaluar, njoftoi Instituti Meteorologjik Islandez.

Nëse një shpërthim ndodh, do të jetë hera e parë në më shumë se tetë shekuj.

“Mundësia e një shpërthimi është realiste, por ne duhet të shohim se si zhvillohet aktiviteti,” tha Freysteinn Sigmundsson, një gjeofizikan nga Universiteti i Islandës, në një konferencë shtypi.

Islanda është rajoni vullkanik më i madh dhe më aktiv në Evropë, me shpërthime mesatare çdo pesë vjet. I fundit ndodhi në vitet 2014-2015, në një zonë të pabanuar në lindje të vendit. Por shumë më i famshëm është shpërthimi Eyjafjallajokull, në jug të vendit, në vitin 2010.

Reja e tij çoi në ndalimin më të madh të trafikut ajror në dekadat e fundit, duke paralizuar qiellin evropian për gati një muaj.

“Në rast të një shpërthimi, ne presim që ai të jetë më i vogël. Ne nuk presim një shpërthim të madh shpërthyes, ne mendojmë se do të ketë ndikim minimal në atmosferë, ajër dhe trafik dhe jetën e njerëzve”, tha Sigurdsson.

Postime të ngjashme

“I lodhur nga pandemia”, jep dorëheqje ministri i Shëndetësisë në Austri

S.B.

Kina shpreh shqetësim serioz për shkarkimin e ujit radioaktiv nga Japonia

Z H

Qeveria japoneze: Uji i ndotur nga Fukushima do të hidhet në det

S.B.

Kryeministri malazez ndihet i mashtruar nga opozita: Nuk lejoj trillime e të pavërteta

S.B.

Porti Xinjiang sheh 1500 udhëtime me trena mallrash Kinë-Evropë këtë vit

Z H

Kina përpiqet të mbushë hendekun ‘tronditës’ të vaksinimit mes vendeve

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...