Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Itali/ Maskat bëhen të detyrueshme edhe në ambientet jashtë

Italia e ka bërë të detyrueshme mbajtjen e maskave në hapësira të jashtme në të gjithë vendin në një përpjekje për të kufizuar përhapjen e koronavirusit.

Italianët gjithashtu duhet të mbajnë maska në ambiente të mbyllura kudo përveç në shtëpi private.

Megjithëse rastet e Covid-19 janë shumë më të ulëta në Itali sesa në shumë vende të tjera evropiane, ku ka pasur një rritje të vazhdueshme të infeksioneve.

Kryeministri Giuseppe Conte tha se duheshin masa të ashpra për të shmangur kthimin në një bllokim ekonomikisht shkatërrues.

“Nga tani e tutje, maskat dhe pajisjet mbrojtëse duhet të jenë me ne kur të largohemi nga shtëpia jonë. Ne duhet t’i mbajmë ato gjatë gjithë kohës” tha ai.

Maskat duhet të mbahen gjithashtu në dyqane, zyra, në transportin publik dhe në bare dhe restorante.

Masat janë vendosur tashmë në disa pjesë të Italisë që kanë parë një rritje të infeksioneve, të tilla si Roma, por njoftimi i fundit i bën ato në të gjithë vendin.

Italianët ishin subjekt i disa prej masave, ndër më të rreptat, të bllokimit në botë kur vendi u bë i pari në Evropë që u mbingarkua nga koronavirusi në fillim të vitit.

Megjithëse ka arritur ta mbajë virusin nën kontroll më me sukses se shumë vende të tjera evropiane në muajt e fundit, rastet në 24 orët e fundit janë rritur mbi 3,000 për herë të parë që nga 24 Prilli, duke regjistruar 3,678 infeksione të reja.

Postime të ngjashme

Dhoma e Përfaqësuesve miraton ndihmën prej 1.9 trilion dollarësh

T E

Greqia “blindon” Kakavijën, shtrëngohen masat për tu futur në këtë vend

S.B.

SHBA nuk do ta sanksionojë princin saudit, pavarësisht “implikimit të tij në vrasjen e Khashoggit”

S.B.

Miratohet fondi prej 1.9 trilionësh për rimëkëmbje ekonomike në SHBA

S.B.

Italia në alarm nga mutacioni i ri: Fëmijët e kopshteve dhe shkollave po injektojnë në masë familjet e tyre

T E

Falsifikoi rrëmbimin e tij për të shmangur shkuarjen në punë

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...