Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Italia e bën të domosdoshëm vaksinimin e punëtorëve shëndetësorë

everia italiane ka zgjatur gjithashtu kufizimet e koronavirusit deri në fund të prillit.

Qeveria italiane ka bërë të detyrueshme vaksinën kundër Covid për të gjithë punonjësit e kujdesit shëndetësor dhe farmacistët, sipas një dekreti të ri të miratuar të mërkurën.

Në një deklaratë, qeveria tha se masa u prezantua për të mbrojtur stafin mjekësor, pacientët dhe njerëzit e pambrojtur që janë të rrezikuar ndaj Covid. Punonjësit e kujdesit shëndetësor që refuzojnë vaksinën mund të mos marrin pagën.

Qeveria italiane ka zgjatur gjithashtu kufizimet e koronavirusit deri në fund të prillit. Përjashtimi i vetëm do të jetë për nxënësit deri në 14 vjeç të cilët do të duhet të kthehen në shkollë edhe nëse ndodhen në një “zonë të kuqe”, sistemi më i rreptë me tre nivele që Italia ka miratuar për të frenuar përhapjen e virusit.

Vendi ka regjistruar 23,904 raste me koronavirus dhe  467 viktima gjatë 24 orëve.

Postime të ngjashme

Gjermania tërheq një togë nga misioni i NATO-s në Lituani

Dafina Vidishiqi

Dhjetëra policë gjermanë plagosen pas një beteje të ashpër me disa qytetarë

Dafina Vidishiqi

Erdogan do të pësonte humbje, do të fitonte opozita e bashkuar – nëse zgjedhjet do të mbaheshin të dielën

Dafina Vidishiqi

Putin dakordohet me Biden për rifillimin e bisedimeve mbi kontrollin e armëve

Dafina Vidishiqi

Biden flet pas takimit me Putinin: Unë bëra atë që erdha të bëj

Dafina Vidishiqi

Borrell: Qeveria ruse dëshiron të destabilizojë Bashkimin Evropian dhe anëtarët e tij

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...