Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Italia e para në Evropë për numrin më të madh të vdekurve nga COVID-19

Italia ka numrin më të lartë të vdekjeve nga COVID-19 në Evropë që nga shpërthimi i pandemisë COVID-19, me gjithsej 64 mijë e 36 viktima, duke zënë vendin e Mbretërisë së Bashkuar që ka mbajtur deri më tani atë rekord famëkeq.

Ministria Italiane e Shëndetësisë njoftoi të shtunën se 649 njerëz kishin vdekur në 24 orët e fundit, së bashku me 19,903 raste të reja.

Vetëm Shtetet e Bashkuara, Brazili, India dhe Meksika janë goditur më rëndë nga shpërthimi.

Të dhënat për Evropën e mbledhura nga France Presse tregojnë se Italia arriti Mbretërinë e Bashkuar të shtunën (e cila ka dhjetë vdekje më pak, 64,026), pasuar nga Franca (57,567), Spanja (47,624), Rusia (46,453) dhe Polonia (22,676).

Ndryshe, që nga 1 nëntori, Italia raportoi më shumë se 25 mijë vdekje.

Postime të ngjashme

Wang Yi: Kina koherente ne politikat e saj

R Zh

Rohani: Irani është i gatshëm të marrë masa pasi të hiqen sanksionet e SHBA-së

T E

‘Të gatshëm për të vdekur’: Protestuesit e Mianmarit mblidhen pas sulmeve brenda natës

T E

Izraeli rihap pjesën më të madhe të ekonomisë, përfshirë baret dhe restorantet

T E

Papa Françesku vizitoi rajonin e zotëruar dikur nga IS-i

T E

Çfarë duhet të presim në vitin 2021 nga grupi i ri i veturave, Stellantis?

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...