Italia gjithnjë e më afër referendumit për legalizimin e eutanazisë

Italia mund të mbajë një referendum për legalizimin e eutanazisë vitin e ardhshëm, kanë thënë aktivistët.

 

Sipas medieve të huaja, përcjell Telegrafi, një peticion për të ndryshuar ligjin që ndalon vetëvrasjen e asistuar ka mbledhur më shumë se 750,000 nënshkrime, të mjaftueshme për të mbajtur një votim publik.

Peticionet duhet të nënshkruhen nga gjysmë milioni njerëz për të detyruar një referendum italian për këtë çështje.

Në vitin 2019, gjykata kushtetuese e Italisë paraqiti një përjashtim për “pacientët e mbajtur gjallë nga trajtimi […] dhe që vuajnë nga një patologji e pakthyeshme, burim i vuajtjeve fizike dhe psikologjike që ata e konsiderojnë të patolerueshme”.

Pacientët duhet të jenë “plotësisht të aftë për të marrë vendime të lirë dhe të vetëdijshëm”, shtuan gjykatësit.

Por njerëzit që vuajnë nga sëmundje të pashërueshme që nuk bëjnë pjesë në këtë kategori nuk kanë të drejtë ligjore për vetëvrasje të asistuar.

Aktualisht, ligji italian dënon vetëvrasjen e asistuar me një dënim që varion nga 5 deri në 12 vjet burg

Related posts

Gati 150 palestinezë u plagosën gjatë protestave anti-kolonizim të izraelitëve

D V

Talebanët vrasin familjarin e gazetarit të Deutche Welle

D V

Policia në Berlin ndalon mbajtjen e dy protestave për koronavirus

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com