Agjencia Zhurnal.mk
Shqipëri

Italia, investitori i tretë i huaj më i madh me fluks total prej 117 milionë eurosh

TIRANË -Investimet italiane në Shqipëri kryesojnë në sektorin financiar atë të bankave dhe të shërbimeve.

Italia është një vend partner i rëndësishëm ekonomik me Shqipërinë.

Sipas treguesve të publkuar nga Banka e Shqipërisë, Italia renditet si investitori i tretë më i madh për vitin 2020, me një fluks total prej 117 milionë eurosh.

Për shkak të situatës së vështirë që krijoi pandemia, investimet italiane shënuan një rënie me rreth 2 milionë euro këtë vit, krahasuar me një vit më parë.

Por gjithsesi investimet italiane mbeten të përqendruara në sektor të konsoliduar të ekonomisë së vendit.

Italia renditet pas Holandës dhe Zvicës që kryesojnë në totaline investimeve të huaja, përkatësisht me 206 milionë euro dhe 190 milionë euro.

Postime të ngjashme

Meta kujton Ditën e Çlirimit të Kosovës: Dita për të nderuar luftën e drejtë të UÇK-së

Dafina Vidishiqi

Rama uron 30 vjetorin e Partisë Socialiste

Dafina Vidishiqi

Mandati 2 vjeçar në Këshillin e Sigurimit, Nesho: Një shans për Shqipërinë

Dafina Vidishiqi

Gara e 13 qershorit, Basha: Do të dalim më të bashkuar për të vazhduar betejën

Dafina Vidishiqi

Rama publikon videon: Ja çfarë ndodhi sonte në mes të Tiranës

Dafina Vidishiqi

A do dekretojë Meta qeverinë Rama 3?

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...