Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Italia kontrolloi gjysmën e popullsisë e gjobiti mbi 500 mijë persona

Gjysma e popullsisë italiane është vënë nën kontrollin policor të masave anticovid, mbi gjysmë milionë persona janë gjobitur për shkelje të tyre.

Italia është një nga vendet e para në Evropë, që u godit fort nga pandemia globale.

Prej datës, 11 mars 2020, me shpalljen e gjendjes së emergjencës së jashtëzakonshme shëndetësore, e deri më sot, qeveria italiane vazhdon të aprovojë dekrete masash e normativa ligjore që detyrojnë popullsinë vendase të limitohet në sjellje e në stilin e jetës me qëllim për të evituar përhapjen e infektimit nga COVID- 19.

Për zbatimin e tyre janë aktivizuar kontrolle policore,shpesh të ndihmuara dhe nga forcat e ushtrisë.

Ministria e Brendshme Italiane, ka publikuar raportin vjetor mbi punën e kryer nga autoritetet policore në respektimin e masave kundër rrezikut të përhapjes së infektimit nga pandemia COVID 19.

Raporti i cili përmban të dhëna të periudhës kohore nga 11 marsi i 2020, e deri më 31 dhjetor 2020, konfirmon se autoritetet policore italiane kanë kontrolluar gati gjysmën e popullsisë italiane dhe kanë gjobitur mbi gjysëm milionë persona.

Ministria e Brendshme Italiane informon se në 10 muaj, emergjencë shëndetësore kombëtare janë kontrolluar, 30 637 601 mijë persona e janë gjobitur 526.893, persona fizikë për shkelje e mos zbatim të masave antiCovid.

Gjithashtu janë kryer 8 637 450 kontrolle të aktiviteteve tregtare, janë gjobitur 16 655 pronarë si dhe janë mbyllur 3 991 biznese.

Kontrolle më të shumta në numër janë kryer gjatë muajit prill, rreth 10 milionë, ndër të cilët gati 8 milionë janë persona fizikë e mbi 2 milionë biznese.

Ndërsa korriku është muaji me numrin më të ulët të personave të gjobitur e të bizneseve të mbyllura për mosrespektim të normativës anticovid.
Përkatësisht janë marrë 1236, masa administrative e 146, mbyllje biznesesh për mosrespektim masash anticovid.

Edhe viti 2021, ka nisur me kontrolle të rrepta nga autoritetet policore italiane e gjatë 8 ditëve të para të këtij viti janë kryer rreth 422 mijë kontrolle, prej të cilave rreth 60 mijë janë biznese.

Postime të ngjashme

Së paku 33 të vdekur në protestat në Birmani

T E

Njeriu që i shpëtoi tragjedisë me aeroplan

T E

Irak, sulm me raketë në një bazë usahtarake amerikane

S.B.

Raportet: Gjermania do të përgjojë partinë e ekstremit të djathtë AfD

S.B.

Ministri i Jashtëm Di Maio shpreh solidaritetin e Italisë ndaj Greqisë për tërmetit që tronditi sot vendin

S.B.

Partia e kryeministrit hungarez, Viktor Orban largohet nga grupi i Partive Popullore Evropiane

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...