Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Italia merr 100 mijë doza më pak se që pritej të vaksinës kundër COVID-19

Sipas marrëveshjes, Italia duhet të marrë 470,000 doza të vaksinës Pfizer çdo javë.

Italia mori 100,000 doza më pak të vaksinës Pfizer / BioNTech sesa pritej këtë javë, tha zyra përgjegjëse për shpërndarjen e vaksinave të vendit të mërkurën për CNN, transmeton lajmi.net.

Sipas marrëveshjes midis BE dhe kompanive të vaksinave, Italia duhet të marrë 470,000 doza të vaksinës Pfizer çdo javë.

Këtë javë ajo mori vetëm 370,000 doza.

Sipas Ministrisë së Shëndetësisë të vendit, Italia deri më tani ka administruar gati 250,000 inokulime, që është 54.1% e dozave që ka marrë këtë javë.

Vendet e Bashkimit Evropian po hapin programet e tyre të vaksinave, por shumë janë kritikuar për fillimin e ngadaltë të pajisjeve.

Postime të ngjashme

Sulm mbi anijen izraelite/ Ministri i Mbrojtjes: Irani qëndron pas shpërthimit

T E

Kina prodhon vaksinën e parë speciale, doza e parë ka efekt 6 muaj, po prodhohen 500 milion

T E

Gjermania vendos kufizime për udhëtarët nga Franca

T E

Mjeku nis dëshminë në gjyq teksa operonte pacientin

T E

Izraeli lider në botë, Serbia ndër të parat, ja në cilat vende kryesojnë me programet e imunizimit

T E

Çekuilibri dietik përbën rrezikun më të madh shëndetësor për kinezët

Bexhet Musliu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...