Italia në Euro 2024 – Tetë lojtarë luftojnë për tre vende të mbetura në skuadër

nga Redaksia

Luciano Spalletti ka filluar të finalizojë skuadrën e tij të Italisë për Kampionatin Evropian “Gjermani 2024” dhe raportet sugjerojnë se tetë lojtarë po luftojnë për tre vendet e mbetura në ekip.

Trajneri i Azzurrëve ka thënë për shtypin të martën se ’70-80%’ e skuadrës ishte vendosur tashmë përpara turneut të muajit të ardhshëm në Gjermani, duke emocionuar tifozët ndërsa ekipi përgatitet të përpiqet të mbrojë titullin e tyre evropian në verë.

Italia gjendet në Grupin B të Euro 2024 së bashku me Spanjën, Kroacinë dhe Shqipërinë, duke krijuar një fillim të vështirë dhe testues të turneut. Shpresat janë të mëdha për Spallettin dhe lojtarët e tij, veçanërisht pas mungesës së dhimbshme të Azzurrëve në Kupën e Botës “Katar 2022”.

Gazzetta dello Sport detajon se si 23 lojtarë janë vendosur tashmë për skuadrën e Italisë në Euro 2024, duke lënë vetëm tre vende për tetë kandidatët e mundshëm.

Në portë duket se ka një përleshje mes Alex Meret dhe Marco Carnesecchi për të qenë portieri i tretë. Nuk ka dyshime në mbrojtje, por gjërat janë më të komplikuara në mesfushë dhe në vijën e sulmit.

Stephan El Shaarawy, Giacomo Bonaventura dhe Michael Folorunsho thuhet se po luftojnë të gjithë për një vend në mesfushë, ndërsa Mattia Zaccagni, Matteo Politano dhe Riccardo Orsolini konkurrojnë për t’iu bashkuar sulmit.

Skuadra e mundshme e Italisë për Euro 2024

PortierëDonnarumma, Vicario, Meret/Carnesecchi;

MbrojtësDarmian, Scalvini, Acerbi, Buongiorno, Calafiori, Mancini, Di Lorenzo, Bellanova, Cambiaso, Dimarco, Bastoni;

MesfushorëtJorginho, Cristante, Barella, Locatelli, Frattesi, Pellegrini, El Shaarawy/Bonaventura/Folorunsho;

SulmuesScamacca, Retegui, Raspadori, Chiesa, Zaccagni/Politano/Orsolini

TË REKOMANDUARA

Kush jemi ne

Zhurnal.mk është Agjenci e Lajmeve e pavarur, e themeluar në vitin 2009, që e mbulon Maqedoninë, Kosovën, Shqipërinë edhe lajmet nga bota.

@2009-2024 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More