Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Italia po përgatitet të gjykojë qindra anëtarë të grupit mafioz ‘Ndrangheta

Qindra anëtarë të grupit më të fuqishëm të mafisë në Itali, ‘Ndrangheta, pritet të përballen me drejtësinë, në seancën më të madhe në shtetin italian ndaj krimit të organizuar me dekada, njofton BBC.

355 mafiozë të dyshuar dhe zyrtarë të korruptuar janë akuzuar pas një hetimi të gjatë ndaj grupit ‘Ndrangheta.

Më tepër se 900 dëshmitarë pritet të dëshmojnë, e në mesin e akuzave përfshihen ato për vrasje, trafikim të drogës, zhvatje dhe pastrim të parave.

Seanca dëgjimore nis sot dhe pritet të zgjasë më tepër se dy vjet.

Do të mbahet në një ndërtesë të modifikuar për këtë çështje në rajonin jugor të Kalabrisë, që është në zemër të territorit ku operon ‘Ndrangheta.

Ndërtesa, dikur një qendër e thirrjeve në qytetin Lamezia Terme, është kthyer në një sallë gjyqësore të fortifikuar për të krijuar hapësirë për qindra persona që do të marrin pjesë në seancë. Asnjë seancë gjyqësore ndaj mafisë në Itali nuk është mbajtur në përmasë të tillë që nga vitet 1980-ta.

Postime të ngjashme

Pasojat e pandemisë COVID-19, Mehmeti: Kosova tregoi stabilitet financiar

S.B.

Biden tërheq nga procesi në Senat kandidaten për shefe të buxhetit

S.B.

​Gjendja me COVID-19 në Mal të Zi, Gjukanoviq thirrje të mbyllen kufijtë

S.B.

Kroacia nuk do të presë BE, qeveria ka kërkuar dokumentacionin për importin e vaksinave ruse

S.B.

Biden u bën thirrje shteteve amerikane që mësuesve t’u japin përparësi për vaksinim

S.B.

Shteti Islamik merr përgjegjësinë për vrasjen e tri punëtoreve të televizionit afgan

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...