Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Italia shënoi ditën më “të zezë”, rekord të infektuarish dhe viktimash nga COVID-19

Zhurnal Ads

Italia shënoi ditën më “të zezë” për sa i përket infektimeve. Autoritetet shëndetësore kanë deklaruar 15199 raste pozitive ndaj COVID-19, një rekord që nga fillimi i pandemisë në fillim të këtij viti. Bilanci shënon një rritje domethënëse edhe duke e ballafaquar me ditën e djeshme, ku të prekurit ishin 10874.

Për më tepër, rritet në mënyrë shqetësues edhe bilanci i viktimave, që sot ishin 127, ndërkohë që 24 orë më parë ishin 89. Lajmi i mirë vjen vetëm nga të shëruarit, që ishin 2369.

Rajoni më i goditur është padyshim Lombardia, që ka praktikisht dyfishuar të prekurit nga dita e djeshme, me 4126 pozitivë. Në atë rajon, ashtu si në Kampanja, sot me 1760 raste në rajonin ku është kryeqendër Napoli, autoritetet shëndetësore deklarojnë se situata ka dal jashtë kontrollit” dhe aty priten tashmë masa edhe më shtrënguese.

Është domethënës fakti që në provincat dikur vatër të infeksionit në mars, ato të Bergamos, Breshës dhe Kremonës, infeksionet kanë qenë nga më të ulëtat, pothuajse sikur të kishin krijuar një imunitet grupi, siç pohoi vetë kryebashkiaku i Milanos, Sala.

Shqetësuese edhe situata në Veneto, ku ka ngritje të lartë rastesh, me 1083 të tilla, ndërkohë që në Lacio janë 1219.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Momenti mbëriti, vaksina anti-Covid filloi të shpërndahet

T E

Koronavirusi shkaktoi gati 300,000 vdekje shtesë në SHBA

admin

Mblidhen 2 miliardë dollarë donacione për vaksinën kundër COVID-19 për vendet e varfra

S.B.

Menduan se sekuestruan drogën me vlerë 1 milard dollarë, ja si u mashtrua policia

S.B.

Egjipt, gjashtë vende arabe stërvitje të përbashkët ushtarake

S.B.

Pesë të vdekur nga zjarri në fabrikën për prodhimin e vaksinave në Indi

S.B.
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...