Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

ITShKSh: Përkujton ngjarjen e tmerrshme Holokaustin

Shkup, 26 janar, Zhurnal.mk – Rreth gjashtë milionë njerëz u vranë në Holokaust në luftën e dytë botërore, në përpjekjen sistematike naziste për të zhdukur hebrenjtë.

Për të përkujtuar një ndër ngjarjet më të tmerrshme që i ka ndodhur njerëzimit, ITSHKSH promovoi librin “Familja Altarac, Fëmija e humbur, rrëfim mbi jetën dhe mbijetesën”, që rrëfen historinë e një familjeje

“Historia e Shelës si një fëmijë i braktisu, që vjen në këltë libër, e cila kishte humbur gjithë anëtarët e famijes së saj, dhe e ngelur e vetme gjatë periudhës së Luftës së Dytë Botërore, deri në emigrimin e saj në Izrael, është testament i gjallë i një kujtese njerëzore që na bën më koshient për pasojat e ngjarjeve tragjike në jetën e njerëzve”, u shpreh ITShKSh-së, drejtori i Skender Asani.

Holokausti nuk duhet të harrohet, por duhet të shërbejë si mësim për ne dhe veçanërisht për gjeneratat e reja, që të tilla ngjarje të mos përsëriten asnjëherë, thanë të pranishmit në këtë evenment.

Postime të ngjashme

Disa lagje të Tetovës tashmë tre ditë pa ujë

D J

Zaharieva: Nuk ka forcë para së cilës do të dorëzohemi, BE nuk është Jugosllavi

D J

Në Shkup janë sanksionuar 193 shoferë, 29 prej tyre kanë qenë pa patent shoferi

D J

Sistem të navigacionit për automjetet e Ndihmës së shpejtë mjekësore në Shkup, donacion nga Stopanska banka

D J

Plani ekonomik-investues për Ballkanin Perëndimor do ta transformojë rajonin

D J

Nënshkruhet marrëveshje për blerje të 100.000 vaksinave “Sputnik” nga Rusia

Z H

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...