Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Izet Zeqiri: Libri i muzikës është më skandaloz se gjeografia

Shkup, 11 shkurt – Probleme të shumta me tekstet shkollore viteve të fundit janë shfaqur në lëndën Muzikëse, Historisë dhe atë të Gjeografisë, në të cilat, pos gabimeve teknike, ka dhe shumë të pavërteta për historinë e shqiptarëve, ku edhe fyhen qytetarët shqiptarë.

Akademiku, Izet Zeqiri thotë se libri i Muzikës me autorë Maxhova Andova është më i Zi se ai i Gjeografisë.

“Libri shkollor Muzika i autores Veselinka Maxhova Andova kryesisht është me përmbajtje nacionaliste maqedonase, këndim të këngëve të heronjve maqedonas dhe ka gjuhë të urrejtes ndaj të tjerëve si dhe këngë të tjera me urrejtje ndaj shqiptarëve”, është shprehur Izet Zeqiri.

Postime të ngjashme

Maqedonia e Veriut me pesë zjarre aktive serioze dhe disa të vogla

D V

Postat e Maqedonisë së Veriut dhe Serbisë nënshkruan Protokoll për bashkëpunim afarist në kuadër të “Ballkanit të Hapur”

R Zh

Treni godet një emigrant në hekurudhën Gjevgjeli – Shkup

R Zh

Rreziku nga zjarret, avionët në Maqedoninë e Veriut janë jashtë funksioni

R Zh

Prof.Dr.Neset Izairi dhe Prof.Dr.Muhamet Shehabi prodhojnë produktin shëndetësorë -ujin koloidal të argjendit

R Zh

54 raste të reja, 28 të shëruar dhe një i vdekur nga KOVID-19

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...