Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Izraeli refuzon thirrjen e Biden për armëpushim

Benjamin Netanyahu ka refuzuar mbrëmë thirrjen e presidentit amerikan, Joe Biden, për armëpushim, teksa Izraeli vazhdoi bombardimet mbi qytetin e populluar të Gazës, duke thënë se ka vrarë 150 terroristë.

Mbrëmë presidenti i SHBA në një telefonatë inkurajoi Izraelin të bëjë çdo përpjekje për të mbrojtur jetën e civilëve, por Netanyahu u zotua të vazhdojë sulmet ndaj “objektivave terroriste”.

Numri i viktimave palestineze ka arritur në 212 – duke përfshirë 61 fëmijë. Ushtria e Izraelit thotë se ka vrarë 120 militantë të Hamas dhe 25 anëtarë të grupit palestinez Xhihadi Islamik.

Dhjetë viktima janë raportuar deri tani në Izrael nga lëshimet raketore prej Rripit të Gazës, teksa ky i fundit vuan kundërpërgjigjen kolosale me sulme ajrore mbi zona të populluara dendur, që prej më shumë se një jave.

Ushtria izraelite publikoi gjithashtu pamje të sulmeve mbi ato që quante nëndetëse vetëvrasëse të Hamas që kërkojnë të godasin impjantet izraelite të naftës në Mesdhe.

Lëshimet raketore janë shtuar ditët e fundit edhe nga kufiri i Libanit ku militantët e Hezbollah mbështesin përpjekjet e Hamas në rezistencën ndaj Izraelit.
Gjashtë raketa u lëshuan mbrëmë nga Libani drejt Izraelit por ranë pak para gardhit kufitar. Izraeli u kundërpërgjigj me goditje të shumta artilerie.

Sulmet izraelite kundër Hamas në Gaza, shembën sot një ndërtesë gjashtë katëshe me librari dhe qendra arsimore të Universitetit Islamik, duke lënë prapa rrënoja gjigande blloqesh betoni. Mes tyre shiheshin libra, banka studimi pajisje kompjuterike.

Izraeli kishe paralajmëruar për sulmin dhe rezidentët shiheshin duke u larguar para agimit.

“E gjitha lagjia nisi të vraponte, e më pas shkatërrimi, termeti,” tha Jamal Herzallah, rezident i zonës./tch

Postime të ngjashme

Spanja do të falë politikanët e dënuar katalanas

Dafina Vidishiqi

India vaksinoi mbi 8 milionë njerëz në një ditë

Dafina Vidishiqi

SHBA, BE, Kanadaja dhe Britania, sanksione të përbashkëta kundër Bjellorusisë

Dafina Vidishiqi

Vuçiq pritet të flasë para deputetëve për dialogun me Kosovën – por çfarë kishte thënë në vitin 2019?

Dafina Vidishiqi

Kryeministri britanik: Besojmë se më 19 korrik do të kemi lehtësim të masave kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

Rusia ndalon një OJQ arsimore amerikane

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...