Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Izraeli rihap ekonominë, pasi vaksinoi gati 40% të popullsisë

Izraeli, një vend që udhëhequr në vaksinimet për kokë banori, rihapi pjesën më të madhe të ekonomisë dielën.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, vendi i Lindjes së Mesme ka vaksinuar gati 40% të popullsisë së tij në pak më shumë se dy muaj.

Lehtësimi i kufizimeve vjen pas muajsh mbyllje dhe më pak se tre javë para zgjedhjeve të katërta parlamentare të vendit në vetëm dy vjet.

Siç raportohet, Qeveria e kryeministrit izraelit Benjamin Netanyahu miratoi lehtësimin e kufizimeve të shtunën në mbrëmje, duke përfshirë rihapjen e aeroportit kryesor ndërkombëtar për një numër të kufizuar të pasagjerëve që vijnë çdo ditë.

Baret dhe restorantet, sallat e ngjarjeve, ngjarjet sportive, hotelet dhe të gjitha shkollat fillore dhe të mesme mund të rihapen me disa kufizime në vend për numrin e njerëzve të pranishëm.

Ndryshe, Izraeli ka konfirmuar të paktën 800,000 raste të COVID-19 që nga fillimi i pandemisë dhe 5,861 vdekje, sipas Ministrisë së Shëndetësisë

Postime të ngjashme

Xi Jinping merr pjesë në samitin e klimës Kinë-Francë-Gjermani

R Zh

AstraZeneca vaksina më e përdorur në botë

N E

Sergey Lavrov hedh poshtë ndryshimin e kufijve në territorin e ish-Jugosllavisë

N E

SHBA vaksinohen 24 % e popullsisë

N E

Mbi 3 milion viktima nga Kovit-19 në të gjithë botën

N E

Italia do të fillojë lehtësimin e masave kufizuese

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...