Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Izraeli rihap pjesën më të madhe të ekonomisë, përfshirë baret dhe restorantet

Izraeli ka rihapur pjesën më të madhe të ekonomisë si pjesë e fazës së fundit të heqjes së kufizimeve si pasojë e koronavirusit, disa prej tyre të vendosura që nga shtatori.

Baret dhe restorantet, sallat e ngjarjeve, ngjarjet sportive, hotelet dhe i gjithë arsimi fillor dhe i mesëm mund të rihapen për publikun nga dita e sotshme, me disa kufizime në hyrje dhe zvogëlim kapaciteti. Kjo lëvizje vjen pas muajsh mbyllje të imponuar nga qeveria izraelite, raporton Independent.

Qeveria izraelite miratoi lehtësimin e kufizimeve të shtunën në mbrëmje, duke përfshirë rihapjen e aeroportit kryesor ndërkombëtar për një numër të kufizuar të pasagjerëve që vijnë çdo ditë.

Shumica e aktiviteteve të mëdha publike, përfshirë darkën në restorante, janë në dispozicion të njerëzve që tashmë janë vaksinuar kundër koronavirusit. Izraeli ka ecur përpara me fushatën e imunizimit. Mbi 52% e popullsisë ka marrë një dozë dhe pothuajse 40% kanë marrë dy doza të vaksinës Pfizer, një nga nivelet më të larta në botë.

Izraeli ka konfirmuar të paktën 799 mijë raste që nga fillimi i pandemisë, duke përfshirë 5.856 vdekje, sipas Ministrisë së Shëndetësisë.

Postime të ngjashme

Xi Jinping merr pjesë në samitin e klimës Kinë-Francë-Gjermani

R Zh

AstraZeneca vaksina më e përdorur në botë

N E

Sergey Lavrov hedh poshtë ndryshimin e kufijve në territorin e ish-Jugosllavisë

N E

SHBA vaksinohen 24 % e popullsisë

N E

Mbi 3 milion viktima nga Kovit-19 në të gjithë botën

N E

Italia do të fillojë lehtësimin e masave kufizuese

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...