Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Izraeli sulmon forcat siriane dhe iraniane në Siri

Izraeli tha se ka nisur sulme ajrore kundër një numri të objektivave në Siri, kundër ushtrisë siriane dhe Forcës Kuds të Iranit.

Agjencia shtetërore e lajmeve siriane raportoi se tre pjesëtarë të ushtrisë u vranë dhe një u plagos gjatë sulmeve.

Sidoqoftë, Vëzhguesi Sirian për të Drejtat e Njeriut, një organizatë me seli në Britani të Madhe, tha se gjithsej 10 persona u vranë, duke përfshirë pesë luftëtarë të huaj “me gjasë iranianë dhe i përkisnin forcës Kuds, si dhe dy luftëtarë pro-Iranit me kombësi të papërcaktuar”.

Sulmet e Izraelit filluan pasi forcat e sigurisë së saj gjetën eksploziv të vendosur në Rrafshnaltën e Golanit.

Izraeli okupoi Rrafshnaltën e Golanit nga Siria në luftën e vitit 1967 dhe më vonë e aneksoi.

Nënkolonel, Jonathan Conricus, një zëdhënës ushtarak izraelit, tha se u goditën tetë objektiva në zonat që shtriheshin nga ana e kontrolluar nga Siria në Rrafshnaltën e Golanit deri në periferinë e Damaskut.

“Objektivat përfshinin selinë ushtarake iraniane në aeroportin ndërkombëtar të Damaskut, një ‘vend i fshehtë ushtarak’ që shërbeu si “strukturë pritjeje për delegacione të larta iraniane kur ata shkonin në Siri për të operuar” dhe ndaj Divizionit të 7-të të forcave të armatosura siriane që mbikëqyr pjesën siriane të Rrafshnaltës së Golanit”, tha Conricus.

Ai shtoi se forcat elitare të Iranit, Kuds janë të përfshira në Divizionin e 7-të të ushtrisë siriane.

Izraeli ka goditur vazhdimisht objektivat iraniane në Siri dhe ato të milicive aleate, përfshirë Hezbollahun e Libanit. Irani është një aleat kryesor i presidentit sirian, Bashar al Assad, por Damasku kurrë nuk e ka pranuar publikisht se forcat iraniane po veprojnë në emër të tij në luftën civile në Siri.

Izraeli e shikon Iranin si kërcënimin e tij më të madh dhe thotë se nuk do të tolerojë krijimin e një pranie të përhershme ushtarake iraniane në Siri.

Postime të ngjashme

Arabia Saudite nuk do të pranojë asnjë person nga jashtë për kryerjen e Haxhit këtë vit

Dafina Vidishiqi

COVID-19 në SHBA: 431 të vdekur në 24 orët e fundit

Dafina Vidishiqi

Joe Biden i dhuron Boris Johnsonit një biçikletë me ngjyra të flamurit të Britanisë së Madhe

Dafina Vidishiqi

BE dritë jeshile pasaportës dixhitale të vaksinimit

Dafina Vidishiqi

G7-ta me projekte infrastrukturore kundrejt Kinës

Zekirija Haxhiu

SHBA, 431 të vdekur nga COVID-19 në 24 orët e fundit

Zekirija Haxhiu

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...