Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Izraeli sulmon sërish Gazën, të paktën një i vrarë dhe disa të plagosur

Të enjten, Izraeli lëshoi një valë sulmesh ajrore nëpër Rripin e Gazës, ku u vra të paktën një palestinez dhe u plagosën disa të tjerë.

Sulmet e fundit erdhën pasi kryeministri Benjamin Netanyahu  nuk mori në konsideratë presionin e SHBA-së për të përfunduar ofensivën kundër militantëve të Hamas-it, të cilët kanë lëshuar mijëra raketa në Izrael.

Shpërthimet tronditën qytetin e Gazës, me sulme ajrore të raportuara gjithashtu në qytetin qendror të Deir al-Balah dhe qytetin jugor të Khan Younis.

Gjithashtu ka pasur sulme të mëdha ajrore në Rrugën al-Saftawi, një rrugë tregtare në Qytetin e Gazës.

Ushtria izraelite tha se goditi të paktën katër shtëpi të komandantëve të Hamasit, duke synuar “infrastrukturën ushtarake”, si dhe një njësi magazinimi armësh në shtëpinë e një luftëtari të Hamasit në qytetin e Gazës.

Një sulm ajror izraelit përfundoi në shtëpinë dykatëshe të familjes Khawaldi në Khan Younis, duke e shkatërruar atë.

11 banorët u plagosën teksa po flinin në një zonë të veçantë nga frika.

Netanyahu nuk ka marrë parasysh thirrjet nga administrata Biden për të përfunduar operacionin që ka lënë qindra të vdekur.

Kjo shënon përçarjen e parë publike midis dy aleatëve të ngushtë që nga fillimi i luftimeve javën e kaluar dhe mund të komplikojë përpjekjet ndërkombëtare për të arritur një armëpushim./Euronews.al

Postime të ngjashme

Spanja do të falë politikanët e dënuar katalanas

Dafina Vidishiqi

India vaksinoi mbi 8 milionë njerëz në një ditë

Dafina Vidishiqi

SHBA, BE, Kanadaja dhe Britania, sanksione të përbashkëta kundër Bjellorusisë

Dafina Vidishiqi

Vuçiq pritet të flasë para deputetëve për dialogun me Kosovën – por çfarë kishte thënë në vitin 2019?

Dafina Vidishiqi

Kryeministri britanik: Besojmë se më 19 korrik do të kemi lehtësim të masave kundër COVID-19

Dafina Vidishiqi

Rusia ndalon një OJQ arsimore amerikane

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...