Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Izraeli synon normalizimin e marrëdhënieve me 5 shtete të tjera arabe

Zhurnal Ads

“Ka pesë të tjera, domethënë Arabia Saudite, Sulltanati i Omanit, Katari, Algjeria dhe Maroku, ndërsa negociatat me këto vende do të intensifikohen pas zgjedhjeve presidenciale në SHBA”, tha ministri izraelit i Inteligjencës, Eli Cohen

Ministri izraelit i Inteligjencës, Eli Cohen, tha se Izraeli do të intensifikojë bisedimet për normalizimin e marrëdhënieve me pesë shtete arabe pas zgjedhjeve presidenciale në SHBA në fillim të nëntorit, transmeton Anadolu Agency (AA).

“Pas nënshkrimit të marrëveshjes me Emiratet e Bashkuara Arabe, unë thashë se do të ketë marrëveshje të tjera me një vend nga Gjiri dhe një vend nga Afrika dhe më vonë Bahreini dhe Sudani u bashkuan në rrugën historike”, tha Cohen në një deklaratë.

“Ka pesë të tjera, domethënë Arabia Saudite, Sulltanati i Omanit, Katari, Algjeria dhe Maroku, ndërsa negociatat me këto vende do të intensifikohen pas zgjedhjeve presidenciale në SHBA”, shtoi ai.

Zgjedhjet presidenciale në SHBA janë planifikuar të mbahen më 3 nëntor.

Deri më tani, Emiratet e Bashkuara Arabe, Bahreini dhe Sudani kanë njoftuar normalizimin e marrëdhënieve me Izraelin, në një lëvizje që tërhoqi reagime të shumta nga palestinezët si një “tradhti” ndaj kauzës së tyre.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Dyfishohet numri i gazetarëve të vrarë si shenjë hakmarrjeje

S.B.

UNICEF: Mësuesit prioritet në marrjen e vaksinës antiCOVID-19

S.B.

Zgjatet deri më 31 janar 2021 gjendja e emergjencës në Itali

admin

Dramë familjare në Vjenë, nëna mbyt 3 fëmijët e saj, viktima më e vogël vetëm 8 muajshe

admin

Senati amerikan voton për gjyqtaren e Gjykatës Supreme më 26 tetor

admin

Rusia nxjerr nga kampi i ferrit Al Hool 30 fëmijë jetimë

T E
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...