Agjencia Zhurnal.mk
Auto

Ja se sa teknologji ka brenda një Citroeni të ri

Citroën jo vetëm që dëshiron të hyjë në tregun e makinave elektrike, por mbështetet në drejtimin gjysmë-autonom.

Citroën gjithmonë ka ndjekur një qasje të bukur  kur bëhet fjalë për dizajnin dhe marifetet teknike të makinave të saj.

Grupi aktualisht po ndjek një strategji të ngjashme: Përveç ë-C4 plotësisht elektrik dhe hibrid plug-in C5 Aircross, SUV kompaktë si C3 Aircross mund të gjenden së bashku me koncepte eksperimentale të tilla si mini-automjeti AMI, i cili është aktualisht në dispozicion vetëm në disa vende, transmeton Telegrafi.

Askush në Citroën nuk dyshon se elektrike është e ardhmja, duke pasur parasysh numrin e madh të modeleve të elektrizuara. Kur bëhet fjalë për automjete tregtare, prodhuesi francez konsiderohet pionier në këtë fushë.

Sidoqoftë, ata padyshim që nuk duan të vendosin gjithçka në kartën elektrike, por gjithashtu të marrin pikë me një numër teknologjish të tjera.

Ngasja gjysmë autonome

20 sisteme janë instaluar si në ë-C4 ashtu edhe në C5 Aircross Plug-In Hybrid, të cilat për herë të parë lejojnë gjithashtu vozitje gjysmë-autonome (niveli 2).

Sistemi rregullon automatikisht distancën nga automjeti para të programuar nga shoferi dhe mund ta sjellë makinën në një vend të plotë në raste ekstreme.

Me ndihmën e drejtuesit të autostradës, këto teknologji mund të kombinohen për të arritur drejtimin gjysmë-autonom.

Këtu zgjidhet shpejtësia, sistemi qëndron në korsi dhe rregullon shpejtësinë ose distancën, jo më pak të bazuar në automjetet e tjera në rrugë. Në përputhje me situatën ligjore, duart duhet të qëndrojnë në timon në mënyrë që të mund të ndërhyni në rast urgjence.

Një shumë e teknologjisë që nuk është e dukshme në shikim të parë është gjetur gjithashtu në brendësi të automjeteve.

Citroën gjithashtu dëshiron të marrë pikë me modelet e saj të reja me brendësinë e mbrojtur akustike. Duke filtruar zhurmën e erës, sjelljen e përmirësuar të rrotullimit dhe izolimin e veçantë të zërit të dhomës së motorit, ndotja e zhurmës duhet të zvogëlohet në minimum.

Natyrisht, avantazhet akustike vijnë vetvetiu me modelet elektrike të tilla si ë-C4 ose në modalitetin elektrik me C5 Aircross Plug-In Hybrid.

Postime të ngjashme

Opel Astra i ri po vjen në fund të vitit

Dafina Vidishiqi

Edhe sa mund të vazhdoni vozitjen, nëse drita në tabelën e kontrollit të veturës tregon se po ju mbaron vaji?

Dafina Vidishiqi

Vetura unike e gatshme t’i dorëzohet pronarit, Bugatti La Voiture Noire u shit për 16.7 milionë euro

Dafina Vidishiqi

Toyota zhvendos prodhimin në Republikën Çeke

Lea Muslija

BMW E28 Alpina B9 nga viti 1983 del në shitje për 35 mijë euro

Lea Muslija

Audi RS Johann Abt Signature Edition, vjen me motor tejet të fuqishëm që zhvillon shpejtësi marramendëse

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...