Agjencia Zhurnal.mk

Ja si duhen shpëlarë flokët e yndyrshme për të qëndruar të pastra

Ja si duhen shpëlarë flokët e yndyrshëm për të qëndruar të pastër

Flokët yndyroren sepse gjëndrat dhjamore të gjendura në lëkurën e kokës, sekretojnë sebum, i cili lëngëzohet, arrin në gjatësinë e flokëve duke i bërë të papërshkrueshme nga uji dhe duke përmbushur kështu funksionin e tij mbrojtës.

Ndonjëherë, ky sekretim është i tepërt, duke i bërë flokët të duken të yndyrshëm dhe të pistë. Në këtë rast, do të vlente një truk për larjen e flokëve me bazë uthull molle. Ajo dezinfekton dhe pastron lëkurën e kokës, çka është e domosdoshme në rastin e flokëve të yndyrshëm.

Për një larje delikate dhe korrekte të flokëve të yndyrshëm, duhet të ndiqni hapat një pas një:

1. Përgatisni një shishe me ujë të vakët me tre-katër lugë uthull.

2. Shkumëzoni normalisht flokët: reduktoni sasinë e shampos, hollojeni me pak ujë në pëllëmbën e dorës dhe më pas aplikojeni tek skalpi i flokëve.

3. Masazhoni shampon nëpër flokë për të larguar dhe frenuar sebumin e prodhuar nga gjëndrat dhjamore.

4. Shpëlajini flokët me ujë të ngrohtë.

5. Bëni shpëlarjen finale me solucionin e përgatitur me uthull molle.

Marketing 2/1

Marketing 2/2

Marketing 2/1

Marketing 2/2

T E

Lajmet e fundit

Loading...