Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Ja si pritej Marshall Tito me shirita të kuq në Kosovë

Disa fotografi të dërguara në adresën e Periskopit nga një lexues tregojnë se si pritej Marshall Tito në Kosovë me shirita të kuq – shirita këta që po përdoren edhe nga aktivistë të Vetëvendosjes.

Shiritat e kuq në fakt simbolizojnë edhe solidaritetin me personat që jetojnë me sëmundjen HIV/AIDS por ishin përdorur edhe në vitet ’70 apo ’70 kur Marshall Tito kishte marrë mundin të vizitonte Krahinën Socialiste Autonome të Kosovës.

Entuziazmi pas ardhjes së Titos në Kosovë kishte qenë i paparë, dhe vizita ndodhte pas reformave kushtetuese të 1974-s.

Sidoqoftë, një pjesë e madhe e qytetarëve të Kosovës ishin lënë të diskriminuar derisa sistemi vinte dorën e ashpër ndaj tyre edhe për reagime politike – të cilat ishin të ndaluara.

Postime të ngjashme

Majori i KFOR-it për zjarret: Do të ofrojmë ndihmën tonë me të gjitha mjetet që i kemi

D V

Nesër mot i ndryshueshëm, të premten shtrëngata dhe shi

D V

Zjarret, Osmani: Kosova është shtëpia jonë, duhet t’i ruajmë jetët e njerëzve tanë

D V

Përgjimet, Këshilli Prokurorial i Kosovës fillon procedurë disiplinore ndaj prokurores Shemsije Asllani

D V

Arrestohet një person në Mitrovicë për zjarrvënie

D V

Zjarret në Rugovë, shkatërrohen mbi 80 hektarë tokë e pyje

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...