Jaguar prodhon Formula E

Prodhuesi britanik i veturave Jaguar ka konfirmuar të ardhmen e saj afatgjatë me serinë plotësisht elektrike Formula E, me një epokë të re me prodhimin e gjeneratës së tretë që do të fillojë vitin e ardhshëm.

 

Brezi i ardhshëm i veturave do të jetë më i lehtë dhe më i fuqishëm dhe do të tregojë teknologji të karikimit të shpejtë, sipas Jaguar.

Drejtori i Përgjithshëm i Jaguar Land Rover, Thierry Bolor tha se Formula E “përfaqëson bazën perfekte për dizajnimin, bashkëpunimin, testimin dhe zhvillimin e teknologjive të reja të qëndrueshme”, raporton autocar.

Ai shtoi se “Jaguar Racing (prodhuesi i Formula) jo vetëm që do të luajë një rol në rilindjen e Jaguar si një markë luksoze thjesht elektrike, por në të gjithë ekosistemin e elektrizuar të Jaguar Land Rover”.

Jaguar Land Rover, në pronësi të kompanisë indiane Tata Motors, njoftoi në shkurt një strategji për prodhimin e veturave të elektrizuara, sipas së cilës Jaguar do të jetë një markë luksoze plotësisht elektrike nga viti 2025.

Related posts

Dacia ka njoftuar një model me shtatë vende për Panairin e Motorit në Mynih

D V

Cilat janë veturat elektrike më të lehta dhe ato më të rënda?

D V

Mercedes-Benz AMG CLK GTR do të dalë në ankand, çmimi pritet të jetë deri në 10 milionë dollarë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More