Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Jancev pret që vendkalimi kufitar Pulevac për në Greqi të përfundojë për 2-3 vjet

Kavadar, 17 tetor – Bisedimet me Republikën e Greqisë dhe Qeverinë tonë janë intensive. Vitin e ardhshëm, projekti i plotë për ndërtimin e bajpasit do të vendoset së bashku me lidhjen me pikën kufitare.

Është përfshirë në Marrëveshjen e Prespës, nuk ka shpëtim nga ajo punë. Me lehtësimin e situatës me pandeminë, projektet janë gati, është aprovuar, do të tenderohet dhe mendoj se shumë shpejt ajo punë mund të jetë.

Parashikimi im është që për dy deri në tre vjet, ne do të kemi një kalim të plotë kufitar me një bajpas, që do të thotë siguri më e madhe dhe mbrojtje më e madhe e mjedisit, tha kryetari i Kavadarit Mitko Jancev në lidhje me vendkalimin e ri kufitar Pulevac me Greqinë.

Si pjesë e ndërtimit intensiv komunal, sot u asfaltua rruga “Ilcho Dimov” në fshatin Vatasha, në të cilën, siç tha Jancev pothuajse nuk ka rrugë për asfaltim.

Ai kujtoi se komuna përmes Ministrisë së Transportit dhe Lidhjeve, me një grant, nën-hua të Ministrisë së Financave, përmes Bankës Botërore, mori 1 milion e 150 mijë euro për rivitalizimin e rrugëve të tjera.

Postime të ngjashme

Më shumë se një dokument për ndryshimin e kufijve në Ballkan, DW përmend luftën

R Zh

Presidenti Pendarovski dekreton Ligjet nga Pakoja e pestë e masave ekonomike

R Zh

Ambasadori i BE-së: Heqja e liberalizimit të vizave nuk diskutohet

R Zh

Regjistrohen 364 raste me Kovid-19 prej 2.379 testimeve, 24 të vdekur, 689 të shëruar

R Zh

Kuvendi i miratoi ligjet nga pakoja e pestë të masave ekonomike

R Zh

Mariçiq kritikon opozitën: Vetëm te ne nuk mund të zbatohet votimi online

R Zh

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...