Agjencia Zhurnal.mk
Maqedoni

Janë regjistruar 1163 raste të reja me Kovid-19, 854 të shëruar dhe 35 të vdekur

Shkup, 8 prill – Në 24 orët e fundit janë bërë 3.927 testime, janë regjistruar 1.163 raste të reja me Kovid-19, si dhe 854 pacientë të shëruar dhe 35 persona të vdekur, informoi Ministria e Shëndetësisë, duke i transmetuar të dhënat e Institutit për Shëndet Publik.

Nga numri i përgjithshëm i rasteve të reja të të sëmurëve me Kovid-19 nga Shkupi janë 473, nga Manastiri 100, Kumanova 90, Prilepi 62, Ohri 50, Tetova 36, Velesi 29, Gostivari  dhe Koçani nga 27,Gjevgjelia 22, Strugë dhe Sveti Nikollë nga 14, Negotinë dhe Radovish nga 12, Resnjë dhe Vallandovë nga 11, Vinicë- 10, Kriva Pallankë dhe Berovë – nga 7, Demir Kapi dhe Demir Hisar – nga 3, Dellçevë – 2, Krushevë, Bogdanc ,Kratovë dhe Makedonski Brod – nga 1.

Nga 854 pacientët e shëruar nga Shkupi janë 475, Prilepi 52, Velesi 40, Kumanova 37,Kavadari 36,  Tetova 27,  Koçani 25,  Gostivari 23, Negotina 22, Berova  18, Shtipi 16, Kriva Pallanka 13, Gjevgjelia 12, Strumica dhe Sveti Nikollë nga 9, Radovishi dhe Vallandova nga 8, Vinica 7, Probishtip 3, Dellçeva, Makedonski brod, Pehçeva dhe Makedonska Kamenica nga 2, Demir Kapi, Krushevë, Bogdanc, Kratovë dhe Dojran nga 1.

Nga gjithsej 35 persona e vdekur: 7 janë nga Shkupi (39, 63, 65, 75, 76, 77, 79 vjeç), nga katër pacientë të vdekur nga Kavadari (56, 68, 73, 77 vjeç) dhe Shtipi (47, 69, 70, 78 vjeç), 3 persona nga Strumica (71, dy persona nga 81 vjeç), nga dy pacientë të vdekur në Prilep (76 dhe 82vjeç), Veles (72, 85 vjeç), Kriva Pallankë (60 dhe 72 vjeç), dhe Manastir (63 dhe 69 vjeç), dhe nga një pacient i vdekur në Kumanovë (66 vjeç), Gostivar (78vjeç), Negotinë (82vjeç), Gjevgjeli (62vjeç), Sveti Nikollë (64vjeç), Radovish (68vjeç), Ohër (64vjeç), Kërçovë (69vjeç) dhe Resnjë (71vjeç).

Janë bërë 3.927 teste përmes: ISHP-642, QSHP Shkup-85, QSHP Manastir-117, Klinika për sëmundje infektive dhe gjendje febrile-4, Mjekësi gjyqësore-11, laboratori klinik spitali Kozle-12, KU Pulmologji me alergologji–0, SPQ 8 Shtatori-0, Instituti për mikrobiologji–81, ASHAM-150, Zhan Mitrev (Filipi I Dytë)-188, Аvicena-288, Biotek-237, Sistina-311, laboratori Laor-271, Sinlab – 68, Remedika-45, “Pllodnost” – 93, Genea – 6, EPSH dhe EPSH (rapid test) – gjithsej 1.318.

Deri më tani janë bërë gjithsej 655.924 testime për Kovid-19.

Numri i përgjithshëm i personave të diagnostikuar me Kovid në vendin tone prej fillimit të epidemisë është 138.891, numri i pacientëve të shëruar është 112.619, i të vdekurve 4.108, ndërsa numri i rasteve aktive është 22.164.

Sipas analizave epidemiologjike për momentin, distribuimi sipas qyteteve është si në vijim:

Shkup 62030, aktivë 10830

Prilep 7461, aktivë 1063

Кumanovë 7441, aktivë 1202

Tetovë 6607, aktivë 689

Manastir 5130, aktivë 1246

Veles 4854, aktivë 798

Gostivar 4779, aktivë 527

Kavadar 4723, aktivë 721

Shtip 4490, aktivë 496

Ohër 4434, aktivë 853

Strumicë 3511, aktivë 478

Strugë 2777, aktivë 286

Koçan 2411, aktivë 283

Kërçovë 2180, aktivë 295

Negotinë 2026, aktivë 349

Gjevgjeli 1989, aktivë 413

Sveti Nikole 1347, aktivë 137

Kriva Pallankë 1126, aktivë 104

Resnjë 1104, aktivë 228

Radovish 982, aktivë 148

Berovë 929, aktivë 138

Dibër 880, aktivë 55

Dellçevë 879, aktivë 105

Probishtip 725, aktivë 81

Vinicë 670, aktivë 100

Vallandovë 578, aktivë 105

Krushevë 446, aktivë 123

Bogdanci 432, aktivë 71

Demir Kapi 378, aktivë 63

Kratovë 340, aktivë 26

Demir Hisar 339, aktivë 47

Makedonski Brod 323, aktivë 48

Pehçevë 239, aktivë 26

Makedonska Kamenicë 212, aktivë 14

Dojran 119, aktivë 16, qëndron në kumtesë. 

Postime të ngjashme

Nuhiu takon Isenin / Gjuha shqipe edhe do të shkruhet edhe do të mbrohet gjithandej

R Zh

Komuna e Çairit shënon ditën e planetit Tokë

R Zh

Sllavjanka Petrovska: Apeloj te të gjithë qytetarët ta mbështesin procesin e vaksinimit

N E

Hoxha: Opozita nuk ka të drejtë të akuzon funksionarët, përderisa nuk jep llogari për (keq)menaxhimin e institucionit të Kulturës

R Zh

Analizë / RMV-të renditet i 30 në Evropë për nga numri i vdekjeve si pasojë e ajrit të ndotur me 120 vdekje në 100 mijë banorë

R Zh

Nga nesër do të vaksionohen deputetët në sallën Boris Trajkovski

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...