Agjencia Zhurnal.mk
Kuriozitete

Japonezët ndërtojnë aeroportin për udhëtime hapësinore

Zhurnal Ads

Kullat cilindrike dhe çeliku dalin përmes paneleve diellore në çatinë e gjerë rrethore të qytetit Spaceport me katër kate futuriste.

Transporti hapësinor ngrihet nga një ishull në gjirin e Tokios, me rrokaqiejt e kryeqytetit të Japonisë, raporton CNN, transmeton Shqip.

Është krijuar për të nisur turistët në udhëtime ditore në hapësirë, ku do të jenë në gjendje të shohin çatinë e madhe të ndërtesës, si dhe të shohin lakimin e Tokës dhe të përjetojnë gravitetin zero.

Kjo tingëllon si një vizion i së ardhmes. Por, Noiz Architects, i cili hartoi konceptin në bashkëpunim me firmën e komunikimit, Dentsu, dizajnerët Canaria dhe organizatën jofitimprurëse, Spaceport Japan shpreson që vitet e ardhshme të shohin një brez të ri të hapësirave të ndërtuara si pjesë e peizazhit urban.

Aeroporti hapësinor do të bëjë shumë më tepër sesa t’u ofrojë turistëve aventureskë udhëtimin e jetës. Është një destinacion udhëtimi ditor në vetvete, me ambiente jetese dhe arsimore të dizajnuara për të ndihmuar vizitorët e lidhur me tokën të bëhen “më të njohur me hapësirën”, thotë Urszula Kuczma, menaxhere e projektit në Noiz Architects.

Hapësira me përdorim të përzier përfshin hulumtime dhe pajisje biznesi, një akademi edukimi, dyqane, një hotel, një restorant ushqimor për astronaut, një teatër filmi 4D IMAX, një muze arti, një palestër, një akuarium dhe një diskotekë, të gjitha me tematikë hapësira, sigurisht.

Për ta bërë hapësirën e arritshme, dizajni i Noiz Architects përfshin transportin publik me një rrjet urash që mbajnë makina elektrike dhe trena autonome, duke integruar në mënyrë të përsosur ishullin lundrues me qytetin, thotë Kuczma.

Ideja, thotë ajo, është të stimulojmë mundësitë ekonomike, ndërsa frymëzojmë njerëzit të eksplorojnë mundësitë e teknologjisë dhe mrekullitë e hapësirës.

Zhurnal Ads
Zhurnal Ads

Postime të ngjashme

Çifti në Malajzi organizon dasmë me 10 mijë dasmorë të cilët qëndruan nëpër vetura

S.B.

Dëshironi të punësoheni në Amazon: Jeff Bezos iu shtron këto tri pyetje kandidatëve

admin

Ia sulmon qentë dhe kalin, fermeri rus mbyt ujkun pa pasur as edhe një armë në dorë – kamerat e sigurisë filmojnë gjithçka

S.B.

Vajza 6-vjeçare bie nga ballkoni në lartësi prej 12 metrash, por mbijeton për mrekulli pasi ra mbi dëborë

S.B.

Monedha hiqet nga hunda e një njeriu pas më shumë se gjysmë shekulli

S.B.

Pamjet spektakolare të NASA-s duke prekur një asteroid

admin
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...