Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Japoni, ish-ministri i transportit humb jetën nga COVID-19

Ligjvënësi japonez dhe ish-ministri i Transportit, Lawmaker Yuichiro Hata u konfirmua se ka vdekur nga COVID-19.

Ligjvënësi japonez dhe ish-ministri i Transportit, Lawmaker Yuichiro Hata u konfirmua se ka vdekur nga COVID-19, duke u bërë deputeti i parë në vend që iu nënshtrua sëmundjes, njoftoi të hënën agjencia e lajmeve Kyodo, transmeton Anadolu Agency (AA).

Ligjvënësi Yuichiro Hata, 53-vjeçar, nga partia kryesore e opozitës Partia Demokratike Kushtetuese e Japonisë (CDPJ), i cili gjithashtu është djali i ish-kryeministrit Tsutomu Hata, vdiq në spitalin ku u referua për testin PCR.

Yukio Edano, udhëheqësi i CDPJ, shprehu pikëllim dhe trishtim për humbjen e Hata-s.

Sipas Kyodo, deri më tani, pesë ligjvënës japonezë kanë dalë pozitivë për koronavirusin.

Japonia ka regjistruar 3.152 vdekje nga COVID-19 ndërsa mbi 184.500 persona janë shëruar nga sëmundja. Ka pasur më shumë se 223 mijë raste të konfirmuara në vend.

Postime të ngjashme

15 vendet që kanë ekzistuar 100 vite më parë, por tani janë zhdukur

T E

Ekspertët të shqetësuar për vizitën e Papës në Irak

T E

Mbi 20 milionë të vaksinuar në Britani të Madhe

T E

Von der Layen do të ndalojë eksportimin e vaksinave nga BE-ja

T E

Izraeli do të vaksinojë punëtorët palestinezë kundër Covid-19

T E

Sulm mbi anijen izraelite/ Ministri i Mbrojtjes: Irani qëndron pas shpërthimit

T E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...