Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Japonia planifikon të hedhë ujë radioaktiv të trajtuar në det, shkencëtarët e konsiderojnë riskun të ulët

Nëntë vite pas incidentit të impiantit të Fukishimas, Japonia po planifikon që ujin radioaktiv të trajtuar ta hedhë në det.

Alarmi është ngritur tek ambientalistët dhe peshkatarët pasi theksojnë se kjo mund të jetë vdekjeprurëse për botën e gjallë në det por shkencëtarët thonë se uji nuk është shumë i përqëndruar dhe s’ka risk prej këtij uji radioaktiv.

Plani është për vitin 2022 por qeveria konfirmon se s’ka asnjë vendim. Miliona ton ujë do të lëshohen në oqeanin Paqësor në rast se një vendim pozitiv merret.

Kujtojmë se impianti nuklear i Fukushimës u shkatërrua nga cunami i 2011, që u shkaktua nga një tërmet 9 ballë dhe që shkaktoi mbi 18 mijë viktima.

Postime të ngjashme

Hungaria mbyllet sërish

T E

Reagime mbi vendimin për të hetuar krimet në territoret palestineze

T E

Tërmet i ri, edhe më i fortë në Zelandën e Re, me magnitudë prej 7,4 ballë

T E

Sulmi terrorist në Suedi, ja çfarë deklaroi policia: Agresori një 20 vjeçar nga Afganistani

S.B.

Pavarësisht vrasjeve, në Mianmar vazhdojnë protestat

S.B.

Sa % e zviceranëve kanë antitrupa

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...