Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Japonia zgjat gjendjen e jashtëzakonshme

Autoritetet japoneze kanë filluar të shqyrtojnë mundësinë e zgjatjes së gjendjes së jashtëzakonshme edhe për një muaj në Tokio.

Vendimi për zgjatjen e gjendjes së jashtëzakonshme në 11 prefekturat e Japonisë, do të merret javë e ardhshme.

Zgjatja e gjendjes së jashtëzakonshme do të jetë e pashmangshme në tetë nga 11 prefekturat, përfshirë Tokion.

Gjendja e jashtëzakonshme u prezantua për herë të parë në Tokio dhe tre prefektura afër në 7 Janar dhe gjashtë ditë më vonë u shtri në shtatë prefektura të tjera.

Në këto prefektura qytetarëve u është bërë thirrje që të mos dalin pa nevojë, dhe pronarëve të kafeneve dhe restauranteve u është bërë thirrje që të shkurtojnë orarin e punës.

Burimet pranë kryeministrisë bëjnë të ditur se gjendja e jashtëzakonshme mund të mbetet në fuqi për tre javët e ardhshme deri në një muaj.

Postime të ngjashme

Ushtria amerikane do të largohet deri në fund të vitit nga Iraku

D V

Nju Jorku rrit përpjekjet për nxitje të vaksinimit

D V

Partitë nga Republika Sërpska bojkotojnë institucionet e Bosnjës për shkak të mohimit të gjenocidit

D V

OKB bën thirrje për ulje të tensioneve në Tunizi

D V

Dy gra zyrtarizojnë martesën në Mal të Zi

D V

Protestuesit bërtasin “Vdekje diktatorit” në Teheran

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...