Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Jasharaj: Do të bëhet testim për COVID-19 për mësimdhënësit

Kryetari i SBASHK, Rrahman Jasharaj, ka thënë se në takimin  sotëm që kanë pasur me ministrin e Arsimit, Ramë Likaj, drejtorët e drejtorive komunale të Arsimit, janë pajtuar që mësimi të nisë në objekte shkollore.

“Nga DKA-të u tha se janë bërë përgatitjet. Kjo nuk varet as nga ne dhe të tjerët por nga vlerësimi që do të bëjë IKSHP. Ata kanë shprehur gatishmëri që mësimi të nisë në objekte shkollore. Klasët e mëdha do të zbërthehen në grupe më të vogla dhe të ketë distancë të mjaftueshme”.

“Është përfolur se shteti do të gjejë mjete që të bëjë një test në nivel vendi duke përzgjedhur mësimdhënës nga komunat që janë më të moshuar apo shëndetligë”, ka thënë Jasharaj për Klan Kosova.

Ai ka theksuar se njëherë do të testohen kjo kategori e mësimdhënëse, kurse pastaj pjesa tjetër.

Sipas Jasharajt në nivel vendi janë rreth 300 mësimdhënës me problem të ndryshme shëndetësore që nuk do të duhej ta nisnin vitin e ri shkollor.

“Këta duhet t’i ruajmë. Qeveria duhet të lëshojë një vendim për kontingjentin një mijë mësimdhënësve që të mos mbesin as andej as këndej. Për mjekësinë është lëshuar kontingjenti shtesë dhe duhet të bëhet kështu edhe me mësimdhënësit”.

Postime të ngjashme

14 të vdekur nga coronavirusi dhe 701 raste pozitive për 24 orë

S.B.

Kosnett dhe ministri Mehaj: Të intensifikohet bashkëpunimi në mes dy vendeve në fushën e sigurisë dhe mbrojtjes

S.B.

Kurti ua shpalos programin shefave të BE-së, Szunyog: Do ta përkrahim qeverinë në rrugën drejt Bashkimit Evropian

S.B.

Abdixhiku takoi ambasadorin Minxhozi, diskutojnë për thellim të bashkëpunimit mes dy vendeve

S.B.

Blerta Deliu: Dje ishte një ditë turpi për Kosovën, shkaku i Donika Gërvalles

S.B.

Gazi lotsjellës në Kuvend, deputetët deklarohen të pafajshëm

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...