Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Jasharaj për kontratën kolektive: Nga e hëna kemi frymë të re në arsim

Kryetari i Sindikatës së Bashkuar të Arsimit, Shkencës dhe Kulturës (SBAShK), Rrahman Jasharaj, është deklaruar rreth marrëveshjes për nënshkrimin e kontratës kolektive me kryeministrin në detyrë, Avdullah Hoti, njofton Insajderi.

Jasharaj në një konferencë të përbashkët me kryeministrin Hoti, ka falënderuar Hoti për plotësimin e kërkesave të tyre.

Madje sipas tij, pas arritjes së kësaj marrëveshje nga e hëna do të ketë frymë të re në arsimin në vend.https://tinyurl.com/y4tkrgmb

“U bë e pamundura e mundur  për shtesat për paga. Falënderoj të gjithë që kanë punuar dhe është nga herët r para kur kemi kaq bashkëpunim me Ministrinë e Arsimit”, ka thënë Jasharaj.

“Nga e hëna do të kemi një frymë të re në arsimin e Kosovës”.

Kontrata kolektive përveç pikave të tjera parasheh edhe pagën e 13-të për mësimdhënësit pas viti 2023, kjo në bazë të performancës së treguar.

Postime të ngjashme

PDK akuzon Qeverinë për bllokim të Kosovës në aspektin ndërkombëtar

D V

Komuna e Prishtinës e gatshme të përballoj valën e re të COVID-19, shprehet kundër mbylljes

D V

Presidentja Osmani dorëzon medaljen post-mortem për Beau Biden

D V

I nxehti afrikan, sot temperatura të larta në vendin tonë

D V

Ardhja e bashkatdhetarëve, fluks i madh i veturave në pikat kufitare – te Dheu i Bardhë kolona e gjatë deri në 1500 metra

D V

Në rajonin e Prishtinës, gjatë natës së kaluar janë konfiskuar 10 patentë shoferë

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...