Maqedoni TOP LAJM

Javën e ardhshme diskutohet për hapjen e kufijve në rajon

Zhurnal Ads

Shkup, 8 shtator – Zhurnal.mk – Javën e ardhshme do të diskutohet për hapjen eventuale të kufijve të Maqedonisë së Veriut me shtetet e rajonit pa kushte. Vendet e Ballkanit Perëndimorë si dhe Greqia e Bullgaria do të rilidhen sërish “on-line” për tu koordinuar për lëvizjen e qytetarëve, por edhe për situatën me Pandeminë. Zv/ministri i Shëndetësisë Armend Arsllani tha se me vendet e rajonit janë marrë vesh të hartojnë një dokument për protokoll të ndërsjellë për kufijtë.

“Grupet punuese janë në aktivitetet e tyre të përditshme, kemi shkëmbim të informacioneve gjatë gjithë periudhës dhe tani ne presim një hap tjetër, në të cilën do të kemi edhe një përgjigje konkrete gjatë video-konferencës për të pasur një protokoll të harmonizuar dhe konkret me të gjitha mënyrat sesi do të vazhdoj lëvizja sa më e lehtë e të gjithë udhëtarëve, por gjithmonë duke pasur një kontroll të shpërndarjes dhe përhapjes së virusit korona- deklaroi Armend Arsllani, Zëvendësministër i Shëndetësisë.

Lëvizje të lirë pa test dhe pa kufizime të tjera Maqedonia e Veriut për momentin ka vetëm me Shqipërinë. Ndërsa lehtësimi i lëvizjes varet edhe nga situata epidemiologjike, që në vendin tonë në bazë të shifrave po shkon drejt përmirësimit. Pas disa muajve, numri i rasteve aktive ka rënën nën dy mijë, përkatësisht sot janë 1895 raste aktive.

Ministria e Shëndetësisë

“Në 24 orët e fundit prej 1384 testeve të bëra janë regjistruar 99 raste të reja.

Ndërruan jetë 8 persona: dy Tetovë, dy Ohër dhe nga një Shkup, Strugë, Dibër dhe Dellçevë.

Sot Instituti i Shëndetit Publik evidentoi 214 raste të të shëruarve.”

Që nga fillimi i Pandemisë janë regjistruar 15 mijë e 226 raste pozitive, ndërsa numri i të shëruarve ka arritur në 12 mijë e 700. Me 8 viktimat e fundit, numri i të vdekurve nga CoVid-19 ka shkuar në 631. Deri më tani janë realizuar 159,387 teste PCR, prej të cilëve 9,5% janë diagnostikuar me virus korona.

Postime të ngjashme

Ligji për Skemën e garancës shtetërore vendoset për diskutim publik në ENER

T E

12 tetori ditë jo pune për të gjithë qytetarët

XH,I

Afro 1700 administratorë qëndrojnë në shtëpi, ndërsa Ministritë kërkojnë administratorë të ri!

XH,I
duke ngarkuar....

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read more...