Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Jeff Bezos do të largohet nga pozita e shefit të Amazon

Amazon njoftoi të martën se CEO i AWS Andy Jassy do të zëvendësojë Jeff Bezos si CEO gjatë tremujorit të tretë të këtij viti. Bezos do të kalojë në kryetarin ekzekutiv të bordit të Amazon.

Këtu është letra e plotë nga Bezos për punonjësit e Amazon:

Të dashur punëtorë të Amazon:

Jam i ngazëllyer të njoftoj që këtë tremujor të tretë do të kaloj në Kryesuesin Ekzekutiv të Bordit të Amazon dhe Andy Jassy do të bëhet CEO i Amazon.

Në rolin e Kryetarit Exec, unë synoj të përqendroj energjitë dhe vëmendjen time te produktet e reja dhe iniciativat e hershme. Andy është i njohur mirë brenda kompanisë dhe ka qenë në Amazon pothuajse për aq kohë sa unë. Ai do të jetë një udhëheqës i shquar dhe ka besimin tim të plotë.

Ky udhëtim filloi rreth 27 vjet më parë. Amazon ishte vetëm një ide dhe nuk kishte asnjë emër. Pyetja që më bëhej më shpesh në atë kohë ishte: ”Çfarë është interneti?”.

Sot, ne punësojmë 1.3 milion njerëz të talentuar, të përkushtuar, u shërbejmë qindra miliona klientëve dhe bizneseve dhe janë njohur gjerësisht si një nga kompanitë më të suksesshme në botë.

Si ndodhi ajo? Shpikja është rrënja e suksesit tonë. Ne kemi bërë gjëra të çmendura së bashku, dhe pastaj i kemi bërë ato normale.

Unë nuk e di për një kompani tjetër me një histori shpikje aq të mirë sa ajo e Amazon. Shpresoj të jesh po aq krenar për krijimtarinë tonë, sa edhe unë. Unë mendoj se ju duhet të jesh.

Miliona klientë varen nga ne për shërbimet tona, dhe më shumë se një milion të punësuar varen nga ne për jetesën e tyre. Të jesh CEO i Amazon është një përgjegjësi e thellë dhe është konsumuese. Kur ke një përgjegjësi të tillë, është e vështirë të vësh vëmendjen për ndonjë gjë tjetër. Si kryetar i ekzekutuesit, unë do të qëndroj i angazhuar në iniciativa të rëndësishme të Amazon, por gjithashtu do të kem kohën dhe energjinë e nevojshme për t’u përqëndruar në Fondin Dita 1, Fondin e Tokës Bezos, Blue Origin, Washington Post dhe pasionet e mia të tjera. Unë kurrë nuk kam pasur më shumë energji dhe kjo nuk ka të bëjë me pensionin. Unë jam super i apasionuar pas ndikimit që mendoj se mund të kenë këto organizata.

Vazhdoni të shpikni dhe mos u dëshpëroni kur në fillim ideja të duket e çmendur. Mos harroni, lëreni kuriozitetin të jetë busulla juaj.

Postime të ngjashme

Elon Musk i kërkoi Tim Cook ta bënte CEO të Apple, pretendon libri i ri

D V

Elon Musk zbulon se sa Bitcoin posedon Tesla

D V

BE-ja e ka gjobitur me 746 milionë euro Amazonin

D V

Nëse ende nuk po ju funksionon Snapchat, kështu mund ta rregulloni vetë

D V

EA Sports ka publikuar një trailer të lojës për FIFA 22

D V

Huawei HarmonyOS ka më shumë se 40 milionë përdorues në tregun global

D V

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...