Agjencia Zhurnal.mk
Teknologji

Jeff Bezos shiti 3 miliardë dollarë aksione në Amazon

Ai dëshiron ti përdorë ato për të financuar fillimin e një rakete Blu Origin.

Bosi i Amazonës, Jeff Bezos ka përfituar nga rritjet e fundit të çmimeve. Në ditët e kaluara, ai ka shitur aksione të shtëpisë së tregtimit në internet që ai themeloi me vlerë 3.1 miliardë dollarë (2.6 miliardë euro), sipas dokumenteve të bursës nga e mërkura, transmeton Telegrafi.

Që nga fillimi i vitit, aksionet e Amazon kanë fituar 73 për qind në vlerë.

Kompania përfiton nga pandemia e coronavirusit sepse shumë njerëz të prekur nga ky virus porositin mallra në internet.

Bezos kishte njoftuar se do të shesë afro 1 miliard dollarë aksione në vit për të financuar kompaninë e tij të raketave Blue Origin.

Postime të ngjashme

Instagrami kërkon falje për një gabim në ‘hashtag’

S.B.

Telefoni inteligjent i ri mund të ndryshojë formën dhe të kthehet në një tabletë

S.B.

Sony ka prezantuar Xperia 1 III me lente telefoto të ndryshueshme

S.B.

HMD Global prezanton gjashtë telefona të rinj Nokia

S.B.

Dalin pamjet e iPhone 13 nga të gjitha anët, në 3D

S.B.

Thyhet rekordi i ndjekësve në “Twitch”

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...