Jep dorëheqje kryeministrja norvegjeze, Solberg

Erna Solberg dha dorëheqjen para Mbretit të martën përpara se Jonas Gahr Store të merrte postin e kryeministres së Norvegjisë.

Mbreti Harald ka pranuar dorëheqjen e Erna Solberg si kryeministre pasi u votua buxheti për vitin 2022 dhe përpara se udhëheqësi i Laburistëve, Jonas Gahr Store të votëbesohej. Store pritet të formojë një qeveri dhe të bëhet kryeministër të enjten, raporton mediat e huaja.

“Ai e ka pranuar këtë (dorëheqjen) dhe më kërkoi të drejtoja një ministri derisa të emërohej një qeveri e re”, tha Solberg, i cili ka qenë kryeministre që nga viti 2013.

“Është e trishtueshme të largohesh nga drejtimi kur ekonomia norvegjeze po ecën mirë”, shtoi liderja e krahut të djathtë më jetëgjatë në Norvegji.

Mbreti ka ngarkuar zyrtarisht Jonas Gahr Store për formimin e një qeverie pas një takimi mes tyre.

Related posts

Polonia blenë 250 tanke amerikane ‘Abrams’, Blaszczak: Detyra jonë është të parandalojmë një agresion të mundshëm nga Rusia

D V

Francë/ Macron humbet në zgjedhjet rajonale, bie mbështetja ndaj ekstremit të djathtë

Redaksia

Trump mesazh për Biden: Uroj që mos ta zërë gjumi gjatë takimit

Redaksia

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More