Agjencia Zhurnal.mk
Showbiz

Jetë luksoze dhe mashtrim me pasaporta, DailyMail shkruan për reperin shqiptar Dijonis Biba që promovon gjëra ilegale në YouTube

Duke pozuar pranë makinave të shtrenjta dhe në mjediset me pije alkoolike, Dijonis Biba padyshim që nuk e ka problem të tregojë stilin e tij të jetës.

Por mburrjet e reperit shqiptar nuk ndalen këtu. Për Biba, 20 vjeç, gjithashtu ka përdorur ‘video udhëzuese’ në YouTube për t’u mburrur me njohuritë e tij se si të futet në Britani në mënyrë të paligjshme, shkruan DailyMail.

Udhëzimet e tij, të cilat janë parë më shumë se 100,000 herë, përfshijnë këshilla për përdorimin e letërnjoftimeve të rreme, aeroporte ku këto dokumente false nuk do të zbulohen dhe pretendimin e azilit.

Me origjinë nga Shqipëria e Veriut, ai ka një numër të madh ndjekësish nga vendlindja e tij në rrjetet sociale. Biba ka publikuar fotografi të tij duke pirë në majë të The Shard, i veshur me rroba projektuesi dhe duke qëndruar para makinave sportive. Ylli i hip-hopit gjithashtu realizon biseda në internet çdo natë nga Londra.

Biba përshkruan hapur se si ai erdhi në Britani ilegalisht dhe do të dëbohej nëse do zbulohej. Në një video, e regjistruar fillimisht në llogarinë e tij në Instagram dhe më pas e ripublikuar në YouTube, ai përdori një hartë të Google për të treguar rrugën se si një mik i tij shkoi në Angli duke përdorur një ID të rreme Italiane.

Ai përfshinte udhëtimin nga Shqipëria në Barcelonë dhe më pas me autobus për në një aeroport të vogël spanjoll të cilin DailyMail ka vendosur të mos e përmendë. Biba tha: ‘Ky aeroport nuk përdoret nga shumë njerëz për të shkuar në Mbretërinë e Bashkuar. Bleni një biletë në internet dhe merrni një taksi [për] t’ju sjellë në aeroport”.

“Ecni ngadalë ndërsa i afroheni portës së hyrjes dhe përdorni kodin e shiritit të biletave në telefon. Pastaj ecni te kontrolli në skaner. Pastaj shkoni në vendin më të rëndësishëm ku duhet të tregoni ID-në tuaj”, thotë ai.

“Duhet të buzëqeshësh si një djalë italian. Në këtë aeroport ID-ja juaj do të tregohet si e vërtetë pavarësisht se ajo është e falsifikuar. Ai më pas tregoi një pjesë specifike të aeroportit dhe shtoi: ‘Ky është vendi ku aeroplani … është parkuar, pastaj lart në ajër”. Videoja e publikuar më 17 maj, ka grumbulluar më shumë se 70,000 shikime, shkruan DailyMail.

Në një video nga shtatori i vitit të kaluar, e cila është shikuar mbi 30,000 herë, ai përshkroi se si të përdoret Irlanda si një derë e pasme për të hyrë në MB duke përdorur kartat e rreme të identitetit rumun.

“Merrni karta false dhe merrni nga Spanja, atëherë shkoni në Dublin. Kur të arrini në Dublin për të kërkuar azil, atëherë ju merrni një letërnjoftim tjetër të rremë që ju kushton 300 euro në aeroplan për në Londër”, shton shqiptari në videon e publikuar në YouTube.

Duke iu përgjigjur pyetjeve nga një shikues i videos, Biba shpjegoi se ai ishte në Londër megjithëse po mendonte të kthehej në Francë. Ai tha se e mori pasaportën e tij të rreme rumune nga një mik.

Dhe kur një shikues pyeti nëse do të kapej, reperi tha nëse kështu ai do të dëbohej përsëri në Dublin, ku ata morën shenjat e gishtave kur ai mbërriti. Kur iu afrua për koment, Biba tha: ‘Ende nuk më intereson’.

Në fillim të këtij viti, DailyMail zbuloi një trafikant shqiptar të qenieve njerëzore i cili po shfrytëzonte një rrugë të lehtë për t’u futur në Britani përmes Dublinit duke përdorur dokumente të rreme. Kledjan Kurtaj, i cili akuzohet për një numër të madh veprash penale, reklamoi me guxim rrugën e tij të paligjshme në Facebook.

YouTube ka refuzuar të heqë videot nga kanali, duke pretenduar se ato nuk shkelin politikat e faqes. YouTube këmbëngulte se klipet treguan përvojën e Bibës për hyrjen në një vend, por nuk ofroi shërbime ose informacion të hollësishëm për të ndihmuar tranzitin ose kalimin e kufirit.

Alp Mehmet, i Migration Watch UK, tha: “Kjo me të vërtetë është e egër. Është koha që kompanitë e rrjeteve sociale të bashkëpunojnë në luftën kundër këtij kërcënimi sesa t’u japin kohë mashtruesve si Biba”.

Postime të ngjashme

Martohet miliarderja MacKenzie Scott, ish-bashkëshortja e themeluesit të Amazonit

S.B.

Dolce & Gabbana kërkon 600 milionë dollarë nga dy blogerë amerikanë

S.B.

Adelina Emini i kushton këngë të ëmës për 8 Mars

S.B.

Genta Ismajli dhe Fero së shpejti sjellin këngën e re

S.B.

Zbulohen emrat e artistëve pjesëmarrës në “Kënga Magjike 2021”

S.B.

Meghan Markle dhe Princi Harry zbulojnë se janë në pritje të një vajze

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...