Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Joe Biden: Është koha për t’u dhënë fund luftërave të Amerikës

SHBA do të vazhdojë të mbështesë Afganistatnin edhe pas tërheqjes së të gjitha trupave, por jo ushtarakisht, ka konfirmuar presidenti Joe Biden.“Është koha që t’i jepet fund luftërave të gjata të Amerikës”, ka thënë ai në një fjalim të mërkurën.Tërheqja e trupave koincidon me me 20 vjetorin e sulmeve terroriste të 11 shtatorit të 2001-ës, thonë zyrtarët.

Të paktën 2500 trupa amerikane janë pjesë e misionit afgan të NATO-s me 9600 trupa.Zyrtarët amerikanë dhe të NATO-s kanë thënë se talibanët, një lëvizje islamike e vijës së ashpër, deri më tani nuk kanë arritur të përmbushin zotimet e tyre për të zvogëluar dhunën në Afganistan.Në Kabul, zyrtarët afganë thonë se do të vazhdojnë bisedimet e paqes duke u përgatitur për tërheqjen.

Postime të ngjashme

Ish-presidenti i Maldiveve plagoset në një shpërthim

N E

Qetësohet situata në ishullin e Jersey, anijet luftarake Franceze dhe Britanike tërhiqen

N E

Presidenti Slloven: E dimë nga përvoja se ndryshimet e kufijve në këtë pjesë të Evropës nuk zhvillohen pa flijime

N E

Dendias: SHBA do të ishin partneri ideal për të bindur Turqinë të pranojë Konventën e Detit

N E

COVAX dhe NOVAVAX arrijnë marrëveshje për 350 milion vaksina Anti-Kovid

N E

Konstantin Kosachev diplomati rus që inicoi Gjykatën Speciale, në listën e sanksioneve të SHBA-së

N E

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...