Agjencia Zhurnal.mk
Kosovë

Joe Biden flet për Kosovën dhe Shqiperinë

Kandidati per president te SHBA-ve Joe Biden ka leshuar nje deklarate permes se ciles u drejtohet shqiptareve. Mes tjerash Biden dhe kandidatja per nenpresidente Kamala Harris deklarojne:

– Pavaresia e Kosoves eshte e pakthyeshme dhe ne perputhje me te drejten nderkombetare

– Biden deklarohet si mbrojtes i integritetit territorial te Kosoves dhe insiston qe marreveshja mes Kosoves dhe Serbise te perfshije njohjen e ndersjelle

– Joe Biden ka perkrahur nderhyrjen e NATO-s per çlirimin e Kosoves me 1999

– Biden kritikon politiken e “pabalansuar” te Trumpit ndaj Kosoves dhe Serbise, me fjale te tjera Biden kundershton qendrimet e ashpra e arrogante te ekipit te Trumpit ndaj Kosoves

– Natyrisht Biden thekson se do te perkrahe Shqiperine dhe integrimin e saj ne BE

– Ne piken e pare te deklarates Biden citon Veton Surroin: “Ai ka qene njeriu te cilit i kemi telefonuar ne Washington edhe ne fillim te viteve 90-te…”.

Postime të ngjashme

Haxhiu flet për postet: Kurti do të jetë kryeministër

T E

Zgjedhjet 2021, diaspora me numrin më të madh të votave në katër palë zgjedhjet e fundit

T E

S’ka shpjegim pse u tërhoq urdhërarresti ndaj Radoiçiqit

T E

Osmani takohet me Lajçakun nesër

T E

Osmani dhe ambasadori turk flasin për krijimin e institucioneve të reja

S.B.

Drecun: Lajçaku po përpiqet të bjerë dakord për vazhdimin e dialogut

S.B.

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...