Agjencia Zhurnal.mk
Bota

Joe Biden frikësohet se mund të jetë ekspozuar ndaj COVID-19, pasi Trump rezultoi pozitiv

Një përplasje është duke u zhvilluar në Uashington për të përcaktuar se sa është përhapur infeksioni koronavirus në radhët e larta të udhëheqjes amerikane pasi Donald Trump ishte pozitiv, në një javë që përfshiu një debat presidencial, tubime politike dhe takime të Shtëpisë së Bardhë me Kongresin, shkruan The Guardian

Shtëpia e Bardhë tha se njësia e saj mjekësore kishte filluar gjurmimin e kontakteve të enjten. Midis atyre që mund të jenë ekspozuar është sfiduesi demokrat për presidencën, Joe Biden, i cili qëndroi disa metra larg Trump për 90 minutat e debatit televiziv të martën mbrëma. Epidemiologët thanë se nëse Trump do të dilte pozitivisht të enjten në mëngjes ai mund të kishte qenë infektues në atë kohë, transmeton Zeri.info.

Të dy kandidatët nuk shtrënguan duart sipas rregullave të Covid, dhe fjalimet e tyre ishin rreth 10 metra larg, por për shumicën e debatit presidenti po fliste, nganjëherë me vëllim të lartë, në drejtimin e Biden në një vend të mbyllur në Cleveland.

Saskia Popescu, një epidemiolog dhe asistent profesor në Universitetin George Mason, tha se ishte “plotësisht e mundur” që Biden ishte ekspozuar, pasi Trump do të kishte qenë infektues për 48 para se të dilte pozitiv.

Gjithashtu në listë për ekspozimin e mundshëm është nënkryetari, Mike Pence, shefi i kabinetit të Shtëpisë së Bardhë dhe normalisht familja e tij./Zëri

Postime të ngjashme

Palestinezët anulojnë marrëveshjen me Izraelin për vaksinat, thonë se janë shumë afër datës së skadimit

Dafina Vidishiqi

Macron: Vizitori i parë i kancelares në Berlin

Dafina Vidishiqi

BE humb betejën ligjore ndaj kompanisë AstraZeneca për furnizimin me vaksina

Dafina Vidishiqi

Udhëtarët nga Mbretëria e Bashkuar do të duhet të hyjnë në karantinë me të mbërritur në Itali

Dafina Vidishiqi

Guterres riemërohet Sekretar i Përgjithshëm i OKB-së

Dafina Vidishiqi

Minatorët gjejnë diamant në Botsvana, mund të jetë i treti më i madh në botë

Dafina Vidishiqi

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Akcepto Më tepër...